Пијте какао за подобра меморија

Секојдневната употреба на какао ја подобрува меморијата.
Во експериментот учествувале доброволци на различна возраст кои во тек на месец дена требало да пијат какао секојдневно.
Во почетокот и на крајот на експериментот експертите го скенирале мозокот на испитаниците. Тие биле поделени на три групи, во првата се оние што пиеле какао со 500 мг флавоноиди, во втората 250 и во третата група оние што воопшто не консумирале.
На крајот се докажува дека какаото има важна улога во подобрување на меморијата, а тоа се должи токму на флавоноидите кои ги има во какаото и кои го штитат мозокот од замор и ја подобруваат неговата функција.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.