ПРEСРЕТНАТ РАЗГОВОР НА РУСКИ ОФИЦЕРИ! Црноморската флота се враќа во војна, генералот Суровикин прави неочекуван потег!

Руската Црноморска флота се враќа во војна. Беше повлечена откако главниот руски крстосувач Москва беше потопен во април. Сега новоименуваниот руски врховен командант Сергеј Суровикин назначи нов адмирал кој ќе ја врати флотата во војната, пишува лондонски Тајмс.

Нуклеарен напад врз Берлин?


За време на минатогодишните поморски маневри на Балтикот, руските офицери разговарале за нуклеарни напади врз Берлин и две германски воени бази со цел да ја одвратат Германија од поддршката на Украина, пишува лондонски тајмс.
ПРEСРЕТНАТ РАЗГОВОР НА РУСКИ ОФИЦЕРИ! Црноморската флота се враќа во војна, генералот Суровикин прави неочекуван потег!

По спектакуларното потонување на Москва, руските воени команданти недоволно ги искористија своите бродови, плашејќи се дека спротивната страна ќе ги претвори сите загуби во пропаганден триумф. Сепак, под водство на новиот командант на руските сили, генерал Сергеј Суровикин, се чини дека е донесена одлука Црноморската флота да се вклучи во многу поголема мера отколку во последните месеци. 12 воени бродови и подморници со крстаречки ракети се вратија во игра.

Враќањето на Црноморската флота се совпаѓа со назначувањето на генералот Сергеј Суровикин за врховен командант на Русија. 56-годишниот генерал на воздухопловните сили ги изрази своите ставови за воените дејствија во Сирија во 2019 година. Лондон Тајмс пишува дека сега се чини дека тој го фокусирал руското оружје на уништување на украинските енергетски капацитети.

Вертикален систем за лансирање

По загубата на Москва, руската Црноморска флота се врати во своите пристаништа или се повлече во побезбедни води. Се состои од две фрегати од класата Григоровиќ и четири корвети од класата М Бујан, сите вооружени со крстаречки ракети со долг дострел. Се верува дека една од фрегатите Григорович е опремена со вертикален систем за лансирање за истрелување на крстосувачки ракети Калибр.

Има и шест подморници од класата Кило кои истрелуваат напредни крстосувачки ракети Калибар, со дострел до 1.500 милји. Подморниците се со двоен погон, дизел и електрични. Во раните фази на војната, руската војска речиси секојдневно ги користеше своите воени бродови и подморници, на пример на 24 март, кога крстосувачките ракети „Калибр“ уништија воено складиште за гориво во близина на Киев.

Следниот месец, за прв пат беше распоредена подморница од класата Кило, која од Црното Море истрела проектили Калибр кон украинските воени цели. Во Сирија, руската морнарица истрела речиси стотина ракети „Калибр“ врз цели против режимот.

Други во позадина

Меѓутоа, по потонувањето на Москва, целата Црноморска флота остана во втор план. Покрај успешниот напад на главниот крстосувач Москва, Украинците бомбардираа и помали бродови на руската морнарица со бројни проектили и беспилотни летала, при што потонаа неколку пловни објекти.

Западното разузнавање очекуваше руската Црноморска флота со седиште во Крим да одигра клучна улога во поддршката на можниот амфибиски напад врз Одеса. Сепак, очекуваниот напад никогаш не се случи.

Успехот на украинската противбродска ракета Нептун и ракетата Харпун, кои ги добија од Данска, беше понижувачки удар за руската морнарица. Тие ги користеа овие проектили за да го потопат рускиот брод за снабдување Спасател Васили Бек во јуни.

Токму потонувањето на Москва и воведувањето на ракетата „Западен Харпун“ во украинскиот арсенал ги вратија воените сили во областа и ја принудија Москва да ги повлече бродовите и да ги исклучи од офанзивните операции. Поради овој неуспех, разрешен е командантот на Црноморската флота, адмирал Игор Осипов. Тој беше заменет од вицеадмиралот Виктор Соколов.

Тајна база

Порталот Naval News пред неколку дена објави дека разузнавачките податоци покажуваат дека Русите се обидуваат да ги прошират и зајакнат своите поморски бази на Крим. Меѓу другото, забележано е дека руската флота се враќа во заливот Балаклава на јужниот брег на Крим, недалеку од Севастопол. Заливот со природна заштита на високи, вертикални карпи бил важен дури и во Студената војна. Во поранешната тајна база на руската морнарица во Црното Море, во 1950-тите беше ископан подморски тунел за да се сокријат подморниците, но тој не беше искористен по распадот на Советскиот Сојуз.

Во исто време се работи и во главната руска поморска база во Севастопол. Тие беа започнати пред руската инвазија на Украина и не е јасно дали ќе завршат за неколку месеци. Базата во Севастопол претходно беше дом на патролни чамци на ФСБ, руската тајна служба. Тие интензивно патролираат на северот на Крим од почетокот на инвазијата. Не е јасно дали ФСБ ќе остане таму по надградбата на главната руска воена база во Црното Море.

Нуклеарен напад врз Берлин?

За време на минатогодишните поморски маневри на Балтикот, руските офицери разговарале за нуклеарни напади врз Берлин и две германски воени бази со цел да ја одвратат Германија од поддршката на Украина, пишува лондонски тајмс.

Германскиот канцелар Олаф Шолц постојано предупредуваше на ризикот дека решителната интервенција во корист на Украина може да доведе до нуклеарна војна, па се шпекулираше дека добил конкретна закана да ја нападне Германија.

Германски „Шпигел“ тврди дека од повеќе извори дознал дека руските офицери споменале три можни цели: Берлин, воздухопловната база Рамштајн и воздухопловната база Бухел, каде што се чуваат 20 американски нуклеарни боеви глави.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.