ПУТИН НЕМА ДА ДОЈДЕ? Рускиот лидер нема да присуствува на самитот на Г20: Имам силно чувство!

Индонезискиот претседател Џоко Видодо верува дека рускиот лидер Владимир Путин нема да присуствува на самитот на Г-20 што се одржува на Бали од 15 до 16 ноември.

Индонезискиот претседател рече дека има „силно чувство“ дека Владимир Путин нема да присуствува на самитот на Г20 на Бали следната недела, објави Фајненшл тајмс, мислејќи на Видодо, кој присуствува на конференција за климатски промени во египетскиот Шарм ел Шеик.

Видодо истакна дека руската страна се уште е поканета на самитот и дека Џакарта се надева дека ќе обезбеди дијалог меѓу земјите во светот. Според него, сега е забележливо „многу алармантно“ зголемување на меѓународните тензии.

„Г-20 не треба да биде политички форум. Таа треба да биде посветена на економијата и развојот“, рече индонезискиот претседател.

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков во понеделник вети дека оваа недела ќе објави дали шефот на државата ќе отпатува на Бали на самитот на Г-20.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.