РУСИЈА ЈА СМЕНИ ТАКТИКАТА НА НАПАД НА ЕНЕРГЕТСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА НА УКРАИНА: Зошто беа нападнати клучните термоцентрали? Ова е новата шема

18-ти октомври беше пресвртница во руските напади врз украинската енергетска инфраструктура, исто како што 10-ти октомври, кога некој ќе ја испише историјата на руско-украинската војна, ќе го означи тој датум како почеток на жесток напад и одмазда. против инфраструктурните објекти во неопходна, централна, северна и западна Украина.

РУСИЈА ЈА СМЕНИ ТАКТИКАТА НА НАПАД НА ЕНЕРГЕТСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА НА УКРАИНА: Зошто беа нападнати клучните термоцентрали? Ова е новата шема

За разлика од претходните осум дена бараж со крстосувачки ракети и напади со беспилотни летала камикази, нападот на 18 октомври користи прецизно удирање оружје на нов начин.

За разлика од 10.10. а во наредните денови, кога цел беа далноводи, дистрибутивни станици, трансформатори, кои можеа лесно да се обноват, сега самите производствени капацитети, магацините на итни електрични материјали и се што е од критично значење за стабилноста на украинскиот електричен енергетскиот сектор е под силен напад.систем.

Во вторникот, украинскиот претседател Володимир Зелесники објави дека 30 отсто од украинските електрани се уништени од 10 октомври, што предизвика масовни прекини на електричната енергија низ целата земја. Зеленски изјави и дека поради тоа немало доволно простор за разговори со режимот на Путин.

„Украинците треба да се подготват за прекини на струја, вода и греење. Имаме критична ситуација во целата земја. Еден регион зависи од друг“, изјави Кирил Тимошенко, заменик началникот на кабинетот на претседателот на Украина, веднаш по најавата на Зеленски.

Што беше таргетирано од клучните објекти

Во Киев беше погодена Тројешчинск ТЕ-6, клучната термоцентрала во градот. Делумно без електрична енергија останаа окрузите Дешњански, Днепро и Дарнитски. Според некои информации, штрајкот бил изведен и на територијата на термоелектраната Трипил. Таму се уништени резервоари за мазут и разводна опрема, како и далновод.

Запорожје

Во Запорожје, неколку авиони „Геран-2“ (Шахид-136) влетаа во дистрибутивните трансформатори од 154 и 330 kW на Днепрогес. Напојувањето сè уште не е вратено, а ниту самата брана не е засегната.

Днепропетровск

Во Днепропетровск, вториот удар беше зададен на термоцентралата Приднепровскаја со моќност од 1.765 MW. Се смета дека објектот е од особено значење во енергетскиот систем на Украина и е последен извор на електрична енергија не само за Днепропетровск, туку и за Запорожје по исклучувањето на нуклеарната централа Запорожје.

Николаев

Беспилотните летала „Геран-2“ и ракетите „Калибар-НК“ погодија термоелектрана со моќност од 130,6 мегавати во Николаев. Областите Заводски и Бродски останаа без струја, пристанишните операции беа парализирани. Турбина бр. 1 и бр. 3, според прелиминарните податоци, не се предмет на реставрација.

Харков

Во Харков беа погодени електраната Теромо -3 со моќност од 86 мегавати и термоелектраната -5 со моќност од 540 мегавати. Со нив се поврзани клучните претпријатија на градот: Турбоатом, Харков оклопна и фабрика за поправка на автомобили, каде што беше обновена опремата на Вооружените сили на Украина.

Кременчуг

Во Кременчуг, напад со беспилотно летало Геран-2 уништи далноводи и отворена прекинувачка единица помеѓу локалната термоцентрала и индустриската зона на градот каде што се наоѓа рафинеријата за нафта. Според некои извештаи, од една до три ракети паднале и врз дистрибутивниот центар на хидроцентралата Кременчуг.

Житомир

Во Житомир беше погодена дистрибутивна трафостаница со моќност од 330/110 kW. Преку него, Луцк и Ровно се снабдуваа со електрична енергија од регионот на Киев.

Што го прави пучот на 18 октомври пресвртница?

Разликата од 10 октомври кога беа употребени крстаречки ракети во нападот на украинскиот инфраструктурен и енергетски сектор, се огледа и во тоа што масата на нападот беше поголема, а покрај крстосувачките ракети беа употребени и дронови камикази и крстосувачки ракети. .

Нападот се одвиваше според следнава шема:

По неколку бранови беспилотни летала Geran-2, крстаречките ракети завршуваат со уништување на најважните објекти. За прв пат од почетокот на специјалната операција во Украина, ваква шема беше искористена за таргетирање на цели на вооружените сили на Руската Федерација. Лансирањето на крстосувачки ракети сега го вршат стратешките бомбардери Ту-160 и Ту-95 од Ростовската област. Според соопштението на украинската страна, руските воздушни сили користеле ракети Kh-101 и Kh-555.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.