РУСКИ СТРАТЕШКИ БОМБАРДАРИ ТУ-160 ОД БАЗАТА ОЛЕЊА ИЗВРШИЈА НОВ РАКЕТЕН НАПАД: Цел била украинската електроенергетска мрежа на западот на земјата!

Четири стратешки бомбардери ТУ-160, кои беа префрлени во базата Олења кај Мурманск, на крајниот север на Русија, рано утринава извршија ракетен напад врз западниот дел на Украина.

Тие лансираа крстосувачки ракети Х-101 од Русија долж границата со Белорусија во три бранови кон цели во западниот дел на Украина.

РУСКИ СТРАТЕШКИ БОМБАРДАРИ ТУ-160 ОД БАЗАТА ОЛЕЊА ИЗВРШИЈА НОВ РАКЕТЕН НАПАД: Цел била украинската електроенергетска мрежа на западот на земјата!

Во саботниот напад на западниот дел на Украина, уништена е електричната мрежа, производствените капацитети и трансформаторите, поради што голем дел од Украина остана без струја и вода. Имено, од рано наутро во осум часот по московско време беа гранатирани вкупно 12 области, а најтешко беа погодени регионите Иванофаквска, Хмелницки, Киев, Лавов и Одесак.

Инаку, следеа првите удари со беспилотни летала камикази, во петокот навечер и ноќта меѓу петокот и саботата, а во зори во воздухопловната база ќе лансираат крстосувачки ракети лансирани од стратешки бомбардери.

Според последните информации, нападот моментално е во неколку фази, а во оперативна употреба се сите 7 стратешки бомбардери ТУ-16, кои неодамна беа префрлени во базата Олења, на крајниот север на Русија, на полуостровот Кола.

Во моментов, руската стратешка авијациска база располага со 7 стратешки бомбардери Тупов ТУ-160, од ​​кои секој носи 12 крстосувачки ракети Х-101, кои неодамна се повеќе се користат во нападите врз Украина кои беа обновени во понеделник, 10 октомври 2022 година. Покрај ТУ-160, во базата е регистрирано и присуство на 4 Ту 95МС, од кои секоја носи 8 крстосувачки ракети Х-101 со дострел од 5.000 километри.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.