Сега е сезоната е ротквичките: Сè што треба да знаете за овој зеленчук кој освежува

Ротквичките се вкусни, здрави и имаат малку калории.
Поради содржината на хранливите витамини и минерали, тие го зајакнуваат имунитетот, ја поддржуваат работата на срцето и бубрезите.
Сега е сезоната е ротквичките: Сè што треба да знаете за овој зеленчук кој освежува
Каков гликемиски индекс имаат ротквичките?
Гликемискиот индекс на ротквичките е 15. Ова е низок индекс (под 55), што значи дека ротквичката полека се вари и не предизвикува ненадејно зголемување на гликозата во крвта. Може да биде дел од исхраната на луѓето кои имаат дијабетес и отпорност на инсулин. Покрај тоа, консумирањето на производи со низок гликемиски индекс помага во одржување на здравата тежина.
Колку калории има ротквичката?
100 грама ротквица има 21 kcal.
Каква хранлива вредност имаат ротквичките?
Ротквичките се извор на многу вредни хранливи материи. Меѓу другото содржат и:
Витамин Ц, витамини од групата Б и бета-каротен
Нивниот минерален состав е сочинет од: калиум, калциум, магнезиум, сулфур, бакар и фосфор.
Какви карактеристики има ротквичката?
Го зајакнува срцето
Ротквичката содржи диетални влакна кои спречуваат апсорпција на маснотии и холестерол од оброците и со тоа го намалуваат нивото на холестерол во крвта. Поради неговата содржина на калиум, може да помогне во намалување на притисокот. Затоа, 3-4 ротквички секој ден треба да бидат задолжителни на менито кај луѓето кои имаат кардиоваскуларни заболувања, хипертензија и висок холестерол.


Ја подобрува еластичноста на телото
Додавањето на ротквички во бело сирење или паста од туна ни дава солидна доза на витамини за појадок (особено Ц, Б1, Б2 и бета-каротен), како и минерали кои го зајакнуваат организмот и имунитетот.
Помага во чистењето на телото од токсини
Ладната супа од цвекло, се разбира со ротквичка, е една од главните јадења во диетите за чистење на телото од токсини. Ренданите ротквички ја подобруваат работата на црниот дроб и помага во детоксикација на телото, а исто така ги стимулира излачувањата од жолчката. Благодарение на ова, ваквиот зеленчук помага да се отстранат токсините од гастроинтестиналниот тракт и целото тело.
Го подобрува варењето на храната


Лутата, бела каша од ротквички е одличен додаток на сувото месо. Го поддржува варењето на масната храна, ја забрзува интестиналната перисталтика, спречувајќи дигестивни нарушувања и запек. Се верува дека малите ротквички, исто така, може да ги ублажат проблемите со желудникот.
Ја зајакнува косата
Ротквичката е важна состојка во салатите. Содржи многу сулфур што го намалува опаѓањето на косата и го поттикнува нејзиниот раст. Исто така, спречува хиперпродукција на себум, т.е. мрсна коса.
Спречува анемија
Салатата од ротквички е идеална за вегетаријанци и бремени жени. Содржи фолна киселина и има уникатен состав од железо, бакар и манган. Овие супстанции имаат корисен ефект врз хематопоетските процеси, спречувајќи анемија.
Ја регулира функцијата на бубрезите
Ротквиците треба да се консумираат и од луѓе кои имаат проблеми со бубрезите. Зеленчукот има диуретични својства, ја поддржува функцијата на бубрезите и спречува формирање на камен.
Го поддржува губењето на телесната тежина
Ротквичките се одлични при држење диети и слабеење: тие имаат ниски калории и многу растителни влакна што го исполнуваат желудникот, обезбедувајќи чувство на ситост. Етеричните масла што ги содржат ротквичките го потиснуваат апетитот.
Потрудете се ротквичките редовно да бидат дел од вашите салати оваа пролет!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.