Силна комбинација која лечи многу болести: Сода бикарбона и лимонов сок

Сода бикарбоната се користи за нега на телото како надворешно така и внатрешно. А доколку ѝ додадете витамин Ц кој се наоѓа во лимоновиот сок тогаш ќе добиете моќна комбинација која го штити целото тело.
Многубројни предности на овој напиток ги открија истражувањата. Неколку капки лимонов сок помешани со сода бикарбона можат да ви го спасат животот. Таа комбинација е во состојба да го успори развојот на тешките болести, а некои истражувања покажуваат дека ги уништува ќелиите на карциномот.
Ова се предностите на сода бикарбоната и лимоновиот сок:


1. Го алкализира телото
Комбинацијата на лимон и сода бикарбона го алкализира целото тело. Тоа ни помага во борбата против ацидозата која може да се предизвика кога бубрезите не исфрлаат доволно киселина од телото или пак кога телото произведува премногу киселина. Ова исто така е одличен лек за бубрезите, ја олеснува нивната работа, а помага и телото да се исчисти и да согорува масти.
2. Метаболизам
Веќе сте слушнале дека лимонот го забрзува варењето, но доколку му додадеме малку сода бикарбона ќе добиеме прекрасна мешавина која успешно се бори против надуеноста.
3. Сода бикарбоната и лимоновиот сок го чистат телото
Оваа мешавина го чисти нашиот џигер, а дозата на витамин Ц го зајакнува телото и му помага да се избори со вирусите. Поради сето тоа не заборавајте секое утро да испиете лимонада во која претходно сте раствориле мала количина сода бикарбона. На тој начин ќе го реулирате холестеролот и ќе го подобрите кардиоваскуларниот систем.


Како се користи?
Состојки: Сок од половина лимон, една лажица сода бикарбона и една чаша вода.
Подготовка: Исцедете го лимонот и во тој сок додадете сода бикарбона па сето тоа потопете го со вода. Испијте ја оваа лимонада на празен желудник секое утро во текот на седум дена. Направете пауза од 14 дена па потоа повторно вратете се на третманот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.