Сè е во ваши раце – Овие пет намирници прават чуда за нашето здравје, особено ако се бориме со дијабетес. Имаме и рецепти

Менито треба да вклучува бобинки, лиснат зеленчук, цели зрна, риба и млечни производи со малку маснотии.

Дијабетесот е водечка причина за болести на крвните садови, болести на бубрезите, слепило и ампутација на екстремитетите, кои во голема мера го намалуваат квалитетот на животот на заболените.

Според податоците на Меѓународната федерација за дијабетес, на секои осум секунди по еден човек на возраст од 20 до 79 години во светот умира од дијабетес, а се верува дека вкупно годишно умираат 4,2 милиони луѓе.

Најважно е регулирањето на исхраната
Промената на навиките во исхраната и начинот на живот е еден од клучните ефективни начини за подобрување на регулацијата или целосно спречување на појавата на дијабетес.

Овде главната улога ја играат разновидните, нутритивно богати намирници кои можат да бидат од голема помош за регулирање на оптималните нивоа на шеќер во крвта и за намалување на шансите за други здравствени компликации предизвикани од дијабетес.

Имајќи го тоа на ум, истражувавме кои пет намирници прават чуда за нашето здравје, особено ако се бориме со висок шеќер во крвта. Еве ги деталите.

Овошје од бобинки
Иако многумина веруваат дека овошјето, поради гликозата во неговиот состав, не се препорачува за луѓето кои боледуваат од дијабетес, тоа дефинитивно треба да биде на дневното мени. Но, не сите.

Така, на пример, бобинките се број еден во овошната категорија на суперхрана. Затоа, доколку сакате боровинки, малини, рибизли, капини или јагоди, можете да уживате во нив без никаков страв, но во умерени количини.

Овој вид овошје е исклучително богат со влакна, калиум и витамин Ц, како и антиоксиданси кои можат да помогнат во спречување на оксидативниот стрес, чие ниво е често високо кај луѓето со дијабетес.

Лиснат зеленчук
Друга група на храна важна за добро регулирање на шеќерот во крвта е зеленчукот. Сепак, како и кај овошјето, некои видови сепак имаат повеќе предности. Еден од нив е зелен лиснат зеленчук како што се спанаќот и зеленчукот, како и зелката, кељот и зелената салата.

Овие видови на зеленчук се нискокалорични и содржат многу магнезиум, што е добро бидејќи недостатокот на магнезиум во крвта негативно влијае на здравјето на луѓето со дијабетес. Имено, магнезиумот работи во функција на инсулинскиот рецептор, па затоа неговото присуство може да ја подобри ефикасноста на овој хормон.

Зеленчуците како спанаќот и кељот обезбедуваат витамини А, Ц, Е, калциум и железо, а зелениот зеленчук генерално содржи многу калиум, што е корисно бидејќи ги опушта крвните садови и го намалува крвниот притисок. Нивото на гликоза во крвта може да се подобри и благодарение на влакната со кои изобилува овој вид зеленчук.

Цели зрна
Во споредба со рафинираните бели житарки, интегралните житарки спаѓаат во категоријата намирници со понизок гликемиски индекс и имаат помал ефект врз осцилацијата на нивото на шеќер во крвта. Покрај тоа, тие содржат повеќе хранливи материи како што се фолати, витамини од групата Б и магнезиум, како и високо ниво на влакна.

Диетата богата со растителни влакна е важна за луѓето со дијабетес бидејќи влакната го забавуваат процесот на варење, а побавната апсорпција на хранливите материи помагаат да се одржи нивото на шеќер во крвта стабилно.

Како што е кажано, добри примери за цели зрна што луѓето со дијабетес треба почесто да ги вклучуваат во нивната исхрана се кафеав ориз, леќата, киноа, овес, просо, булгур и ‘рж. Истовремено, тие се одлична замена за белиот леб и тестенините, кои треба да ги избегнувате.

Риба
Омега-3 масните киселини, со кои рибата е исклучително богата, се многу вредна состојка за луѓето со дијабетес. Овие здрави масти штитат од можни придружни компликации како што се кардиоваскуларни заболувања и разни воспалителни состојби.

Рибата е исто така добар извор на витамин Д, кој помага за одржување на здрави коски и витамин Б2, кој е добар за кожата, очите, црвените крвни зрнца и нервниот систем.

Ниското ниво на витамин Д е вообичаено кај луѓето со дијабетес, така што вклучувањето на риба во вашата исхрана е добар начин да го внесете преку храна. Најпрепорачливи се сардините, скушата, лососот, харингата и пастрмката.

Млечни производи со малку маснотии
Млечните производи секако спаѓаат во категоријата намирници кои се богати со хранлива вредност. Благодарение на бројните витамини и минерали во нивниот состав, тие позитивно влијаат на здравото функционирање на целиот организам.

Затоа се препорачуваат и за лица со дијабетес, но посебно внимание треба да се посвети на млечните производи со мала содржина на масти.

Производите со малку маснотии како јогуртот содржат пробиотици кои можат да ја подобрат цревната перисталтика, да ги намалат различните воспалителни процеси и оксидативниот стрес и да ја зголемат чувствителноста на инсулин. Покрај тоа, млекото, сирењето и слични производи содржат и протеини кои помагаат во регулирањето на нивото на шеќер во крвта.

Рецепти за инспирација
Бидејќи понекогаш се чини тешко да се вклучат сите овие намирници во дневното мени, истражувавме како најдобро да ги комбинираме и да се осигураме дека тие сè уште се наоѓаат како главни состојки на вкусните јадења. Решивме да започнеме со вкусен овошен шејк за појадок.

Подготовката е едноставна, а количината на храната можете да ја одредите според вашите потреби. Во блендер потребно е да се измеша комбинација од бобинки по желба, малку вода, пробиотски јогурт со малку маснотии и една лажичка чиа семе. Ако сакате, можете сè да зачините со цимет во прав и појадокот е подготвен.

Хранлив ручек
За ручек препорачуваме да подготвите пастрмка печена на грил тава и бланширан спанаќ со маслиново масло. Богато со протеини и влакна, ова јадење ќе ве засити, но и ќе се погрижи да внесете квалитетна нутритивна храна во вашето тело.

Пастрмката треба правилно да се исчисти, а идеално е и да се филети. На страната без кожа, зачинете го со малку бибер и сол, внимавајте солта да биде минимална. На грил тава загрејте неколку капки маслиново масло и на средна температура испржете ги филетите.

За прилог добро исчистете го спанаќот – исечете го коренот и по потреба долниот дел од стебленцата и исплакнете го со вода. Потопете го во топла вода и оставете да се вари малку. Потоа извадете го спанаќот и прелијте го со ладна вода. Така бланшираниот спанаќ ќе ја задржи својата свежина. На маслиново масло лесно пропржете го лукот, додадете го спанаќот и лесно зачинете по вкус.

Лесна вечера на крајот од денот
Препорачуваме денот да го завршите со лесен оброк, а особено ни се допадна едноставната салата од киноа. Пред готвење, киноата исплакнете ја со ладна вода и варете ја според упатството за подготовка, во малку посолена вода.

Додека се готви, исечете го свежиот зеленчук по ваш избор на ситни парчиња од страна. Тоа може да бидат пиперки, краставици, домати, ротквици, млад кромид, млад кромид и слично.

Сварената киноа процедете ја, во сад измешајте ја со сечканиот зеленчук и зачинете со маслиново масло и неколку капки јаболков или балсамико. Додадете малку сол и бибер, а со салатата добро се вклопуваат ситно сечканиот власец или босилек, помешани со неколку капки сок од лимон.

Земете ги работите во свои раце
Со оглед на тоа дека секој организам е различен, иста храна може да влијае на различни луѓе на различни начини. Затоа, запознајте го вашето тело, односно со мерење на гликозата во крвта, набљудувајте како одредени состојки влијаат на промената на нивото на гликоза.

На овој начин лесно можете да видите која храна е добра за вас, а која би било подобро да ја намалите. Тоа е најдобриот начин да постигнете рамнотежа во вашата исхрана, овозможувајќи ви да ја вклучите храната што ја сакате, додека останувате главно во рамките на целите за гликоза што сте ги договориле со вашиот лекар.


Пронајдете не на следниве мрежи: