Чистењето на јазикот е незаменлив дел од оралната хигиена: Дали тоа се постигнува само со овој уред?

TikTok е преплавен со видеа кои промовираат трендови кои тврдат дека го подобруваат здравјето. Пиењето вода исполнета со семе од чиа, консумирање сув протеин во прав и ставање лук на носот се само дел од видеата.

Има и такви кои се занимаваат со трикови за слабеење, трикови за убавина, оние опасни, небезбедни и недокажани совети.

Но, еден тренд за орална хигиена, познат како чистење на јазикот или стружење, всушност може да ја подобри оралната хигиена, велат стоматолозите, а пишува Дејли Меил.
Оваа практика, која вклучува користење на уред за отстранување на остатоците од јазикот, може да го неутрализира лошиот здив, како и да спречи болести на непцата и расипување на забите, вели д-р Сандип Пател.

Тој рече дека ова се сведува на техника за отстранување на белата обвивка на јазикот што е акумулација на бактерии, остатоци и мртви клетки.
Практиката вклучува стружење на јазикот од назад кон напред три или четири пати со лесен притисок, по четкање и чистење со конец.

Поддржувачите велат дека уредот што се користи за оваа намена, таканаречениот стругалка, е во форма на буквата У и е направен од пластика, бакар или челик.
Дури и Гвинет Палтроу овој месец откри дека денот го започнува со „чешање по јазикот“.

Чистењето на јазикот е незаменлив дел од оралната хигиена: Дали тоа се постигнува само со овој уред?

На јазикот живеат мноштво бактерии, повеќе од 200 различни видови. Додека повеќето од овие бактерии се добри бактерии, има и други кои можат да доведат до заболување на непцата, па дури и до расипување на забите доколку не се отстранат од усната шуплина.

Стружењето на јазикот е прилично нов орален тренд кој најверојатно ќе стане многу популарен во 2023 година. Чинот на стружење на јазикот честопати беше ограничен на велнес индустријата, но сега влегува во мејнстримот и станува рутински чекор во вашата рутина за орална хигиена, изјави д-р Пател за MailOnline.

Иако не е толку важно како четкањето со забен конец, може да се додаде во рутината за да се задржи устата што е можно почиста, додаде д-р Пател.
Некои користат четка за заби или миење уста во обид да го исчистат јазикот, но стругалката за јазик може да биде многу потемелна.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.