„Ѓоковиќ е фаворит за освојување на Ролан Гарос“ – славниот Швајцарец верува во Србинот

Ролан Гарос е се поблиску до нас, интересно е да се разгледа темата кој ќе биде главен фаворит на вториот Грен слем сезонава, а славниот Швајцарец Стен Вавринка нема дилема: гледа кон Новак Ѓоковиќ.

Швајцарскиот тенисер истакнува дека Ноле најдобро игра кога се одржуваат најважните турнири.
„Мислам дека е јасно дека тој ги немаше резултатите што би ги сакал во последните недели, но знаеме дека може да ја подигне својата форма и да најде начин да го игра својот најдобар тенис на Грен слемовите, особено кога тие ќе одат пет. сетови.” Секако, сепак мислам дека тој е фаворит за освојување на Ролан Гарос“, изјави Вавринка.
Нема сомнеж дека го очекуваме највозбудливиот Ролан Гарос во изминатите неколку години, бидејќи никој не е изразит фаворит.

Рафаел Надал има многу проблеми со кои може да се бори на теренот, но Вавринка не е скептичен за шпанскиот тенисер:.
„Нема да игра доколку нема голем физички проблем и нема да може повеќе да тренира. Чекам Џева да видам што ќе прави и уште колку ќе може да игра. Колку што знам, неговото тело ќе одлучи кога треба да престане. Мојот став е дека ќе се врати на врвно ниво доколку повредите го заобиколат во следните неколку месеци. Навистина едвај чекам да видам што ќе се случи“, заклучи Вавринка.

Пронајдете не на следниве мрежи: