(Видео) Елиминиран домаќинот од ЕУРО 2024: Шпанија со гол во 120-та минута се пласираше во полуфинале!

Германците имаа среќа да израмнат на самиот крај од регуларното време и да го испратат мечот во Штутгарт во продолженија, но непосредно пред почетокот на пенал серијата примија гол со кој цела Германија го лиши од сонот европска титула.

Натпреварот започна непријатно за шпанскиот тренер Луис де ла Фуенте, откако во 8. минута. загуби еден од главните играчи – Педри. Играчот од средниот ред на Барселона замина откако претрпе тежок влез од Тони Крос. Сепак, Германецот во оваа ситуација не доби ниту жолт картон. И ова беше само првата од серијата оспорени одлуки на англискиот судија Ентони Тејлор.

Во првото полувреме Шпанците играа подобро, но селекторот на Германија, Јулијан Нагелсман ги одмори Роберт Андрих и Флоријан Вирц. Натпреварот во Бундеслигата ве поттикна, а Вирц се покажа како човекот кој ја спаси Германија од пораз во регуларното време, откако постигна гол во 89. минута. со глава го пресретна центаршутот на Џошуа Кимич и зголеми на 1:1.

Пред тоа Шпанија поведе во 52. минута. по молскавичен напад во кој Ламине Јамал го извади Дани Олмо, кој го постигна Мануел Ноер со удар на тревникот. Токму овој гол ја поттикна играта на Германците, кои извршија неверојатен притисок во потрагата по израмнувачкиот гол. Во 76. минута Никлас Фулкруг ја погоди левата статива. Германскиот притисок се зголеми и на крајот заврши со гол на Вирц.

2Flider.mk%2F&source_ve_path=Mjg2NjUsMjg2NjQsMTY0NTAz&feature=emb_share&v=GlX07FkQTHs