15 знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Консумирањето на шеќер го зголемува ризикот од појава на дијабетес, карцином и хронични заболувања.
Кои се симптомите дека внесувате премногу шеќер?
1.Имате проблеми со дигестивниот систем
2. Ви се појавуваат акни на брадата и околу устата
3. Нервозни сте и лошо расположени
4. Постојано сте уморни
5. Ви се појавуваат брчки
6. Ви се расипуваат забите


7. Имате потреба да јадете благо по секој оброк
8. Постојано сте гладни
9. Тешко ги губите килограмите
10. Немате концентрација
11. Чувство на надуеност
12. Губите мускулна маса
13. Имате зголемен висок притисок
14. Немате мотивација за вежбање
15. Овошјето не го сметате за слатка храна.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.