6 ЈАСНИ ЗНАЦИ ДЕКА СТЕ НА ПРАГ НА НЕРВЕН СЛОМ: Ова не смеете да го игнорирате!

Нервниот или емоционалниот слом, на техничко ниво, се категоризира како стресна ситуација што доведува до неспособност на човекот да функционира нормално во секојдневниот живот.

Тоа е всушност состојба на умот и начин на телото да каже дека ја достигна границата на издржливост и дека треба да се справите со вашите емоции.

6 ЈАСНИ ЗНАЦИ ДЕКА СТЕ НА ПРАГ НА НЕРВЕН СЛОМ: Ова не смеете да го игнорирате!

Ова се најраните симптоми кои му претходат на нервниот слом:

  1. Неправилно чукање на срцето

Нервниот слом може да се идентификува преку неколку физички симптоми, но неправилно чукање на срцето е најчест. За време на нервен слом, може да се чувствувате како да ви чука срцето во градите, што го отежнува дишењето. Ова може да го влоши проблемот и да го оневозможи да се смирите.

  1. Нередовно спиење

Кога сте под стрес, добар ноќен одмор може да биде неостварлив сон. Несоницата може да ве држи будни со часови, да ве буди неколку пати во текот на ноќта или да ве разбуди прерано. Меѓутоа, понекогаш, силниот стрес може да предизвика пренаспаност, но ќе се разбудите со чувство дека не сте спиеле добро и можеби ќе сакате да останете во кревет цел ден.

  1. Проблеми со стомакот

Стресот, нервозата и анксиозноста може да предизвикаат акутна и хронична стомачна болка. Дигестивниот систем е директно поврзан со нашето ментално здравје, па кога не работи, тоа е најверојатно затоа што нашиот мозок исто така има потешкотии да работи. Вишокот стрес е често предизвикувач за синдром на нервозно дебело црево, предизвикан од одговорот на имунолошкиот систем на стрес.

6 ЈАСНИ ЗНАЦИ ДЕКА СТЕ НА ПРАГ НА НЕРВЕН СЛОМ: Ова не смеете да го игнорирате!
  1. Напнатост и главоболка

Стресот и анксиозноста можат да бидат извор на интензивни главоболки. Имаат способност физички да се манифестираат, но најчесто сакаме да останат скриени, што предизвикува напнатост во телото, кое на крајот „се движи“ во главата и предизвикува болка. Обидете се да дишете длабоко и да го исправите вашето држење, што ќе им помогне на мускулите на вратот да го ослободат притисокот.

Текстот продолжува на страната 2, каде што ќе најдете и практични совети како да ја победите анксиозниста и депресијата:👇👇

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.