Search Results for "депресија"

Здравје

Депресијата не е само обично чуство на тага: Таа не нè ослободува така лесно!

Депресијата не е тага! Таа не пушта така лесно! Те фаќа со своите окови, контролирајќи ги отчукувањата на твоето срце, претворајќи ги твоите мисли во темни сенки кои те вовлекуваат […]

Историја

Стрес, депресија и анксиозност од предолго време на „Фејсбук“, „Инстаграм“, „Тикток“ …

Прекумерната употреба на „Фејсбук“, „Инстаграм“, „Тикток“ или „X“ може да биде причинител на недоволен сон, депресија, стрес и анксиозност, предупредуваат лекарите. Неврологот Рејчел Самерс го […]

Технологија

Предолго време поминато на „Инстаграм“, „Тикток“ и „X“ причинува депресија и анксиозност

Прекумерната употреба на „Фејсбук“, „Инстаграм“, „Тикток“ или „X“ може да биде причинител на недоволен сон, депресија, стрес и анксиозност, предупредуваат лекарите. Неврологот Рејчел Самерс го […]

Занимливости

ВИДЕО КАКО ЈАПОНЦИ ОДАТ НА РАБОТА НАУТРО ГО СРУШИ ИНТЕРНЕТОТ: „Ќе паднам во депресија од ова“

Последниве денови на социјалните мрежи кружи несекојдневно видео од Јапонија кое сведочи колку оваа нација се разликува од остатокот од светот и дека дефинитивно се свој универзум. На видеото е […]

Хороскоп

Четири хороскопски знаци кои често паѓаат во депресија

Депресијата е сериозна состојба која може да влијае на секого, без разлика на возраста, полот или социо-економскиот статус. Продлабоченото чувство на тага, губењето интерес за вообичаените активности, тешкотиите во концентрацијата, промените […]

Свет

Мозочен пејсмејкер ѝ помогна на жена со тешка депресија

Истражувачите тестираат длабока мозочна стимулација како третман за луѓе со тешка депресија. Лекарите го споредуваат со пејсмејкер за мозокот. Тоа вклучува имплантација на електроди во мозокот, кои се прикачени на […]

Свет

Алвеш во депресија, затворот активирал „протокол за самоубиство“

 Дани Алвеш тешко го поднесува времето во затвор. Тој е во затвор веќе неколку месеци, а неодамна почна судскиот процес за сексуалниот напад за кој беше обвинет. -Тој е депресивен, […]

Занимливости

ПАНИКА ПОРАДИ ДАНИ АЛВЕШ! Цимерот од затвор откри: Фудбалерот паднал во депресија, затворот го активирал ПРОТОКОЛ ЗА САМОУБИСТВО

Познатиот бразилски фудбалер Дани Алвеш тешко го поднесува престојот во затвор. Да потсетиме, Алвеш е обвинет за сексуален напад на млада жена во ноќен клуб во Барселона на 30 декември. 39-годишниот е […]