Здравје

Здравје

Научниците ги решија дилемите: Еве што се случува во организмот на личност која не појадува

Многумина со цел да загубат неколку килограми решаваат да не појадуваат, па затоа прашањето е дали знаете што се случува со вашиот организам дококу не појадувате?Научниците ги решија дилемите: Еве […]

Здравје

Козјо млеко – и храна и лек: Се препорачува на деца, анемични лица, како и на лица со проблеми со црниот дроб и белите дробови

Анемични сте, подложни на болести и имате срцеви проблеми? Време е да воведете козјо млеко во исхраната. Нутриционистите тврдат дека поттикнува подобро и побрзо искористување на железото во крвта и […]

Здравје

Сакате да го намалите холестеролот? Овие намирници е најдобро да се јадат за појадок

Нутриционистите сметаат дека појадокот е најважниот оброк во денот, па затоа е многу важно храната што ја јадеме да биде здрава. Како што препорачуваат нутриционистите, за првиот оброк во денот […]

Здравје

Зошто не боли глава кога пиеме црвено вино? Научниците дадоа објаснување

Научниците од Центарот за главоболка на Универзитетот во Калифорнија во Сан Франциско веруваат дека ја пронашле причината за главоболката предизвикана од консумирањето црвено вино, пишува Гардијан. Американските истражувачи објавија дека […]

Здравје

Три симптоми кои можат да бидат предизвикани од пиење тврда вода

Тврдата вода можеби на почетокот не изгледа како проблем, особено што е нормална појава во одредени делови од земјата. Ова е вода со висока содржина на минерали, поради што бигорот […]

Здравје

ОВОЈ ПОЈАДОК ДОКАЖАНО ГО НАМАЛУВА РИЗИКОТ ОД СРЦЕВ УДАР – Доколку сте дел од ризичната група, ова мора да го практикувате

Физичката неактивност, лошите навики како што се мрсната храна, алкохолот и цигарите, многу му штетат на срцето. Затоа, се чини дека не е секогаш лесно да се грижиш за него. […]

Здравје

Што треба прво да се напиете на празен стомак? За поголем дел од нутриционистите нема дилема – вака најдобро ќе го започнете вашето утро

Која течност е првата која треба да ја внесете во организмот кога ќе станете од кревет? Конечно сте престанале да го одложувате алaрмот, сте се натерале да станете и да […]