Вести

Вести

СДСМ бара теренска проверка и пречистување на избирачкиот список со цел свесно и намерно одолговлекување на процесот

Опозициската СДСМ бара теренска проверка и пречистување на избирачкиот список. За ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, прифатлива е методологијата што ќе ја предложи Државната изборна комисија. Експертите сметаат дека барањата на […]

Вести

Нов јавен повик за мерката „Обука кај познат работодавач“

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, и директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија, Влатко Поповски, денеска беа во посета на фирмата ФРИКО од Неготино, како дел […]

Вести

Груевски: Нова инвестиција, Van Hool отвора втора фабрика во Македонија!

Македонија продолжува напред! Нова инвестиција на Van Hool. Реномираната белгиска компанија отвора втора фабрика во Македонија во која ќе се произведуваат автобуси и за европскиот пазар, објави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, […]

Вести

???? ??????????? ?? ???????????? ?? ?????????? ?? ?????

Владата организира обуки за напредни информатичко – комуникациски вештини за невработените лица, кои се многу значајни во зголемувањата на знаењата и вештините на лицата, и кои сериозно ја зголемуваат конкурентноста […]

Вести

Јанева исклучила двајца обвинители од нејзиниот тим

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ги исклучила обвинителите Лејла Кадриу и Марија Ѓоревска од нејзиниот тим без никакво решение и постапка, изјави денеска претседателот на Советот за јавни обвинители Петар […]

Вести

СДСМ повторно губи дури и на нарачани анкети

 Нова нерелевантна анкета на СДСМ преку нивната агенција „Фактор Aдриа“ од Србија.Според оваа анкета ВМРО-ДПМНЕ води со 6.4%, односно ВМРО-ДПМНЕ 29.9%, а СДСМ 23.5%. На последната која ја објавија разликата […]

Вести

Савовски и словенечкиот колега во посета словенечкиот конингент на полициски службеници во Гевгелија

Директорот на БЈБ Горанче Савовски и Директорот на словенечката полиција Марјан Фанк денес го посетија словенечкиот конингент на полициски службеници во прифатниот Центар Винојуг во Гевгелија.-Освен словенечки полицајци во моментот […]

Вести

Советот на јавни обвинители ќе расправа за работата на Специјалното обвинителство

Советот на јавни обвинители на Република Македонија на денешната седница треба да расправа за работата на Специјалното јавно обвинителство и за тоа како постапило во случајот со предавањето на материјалите […]

Вести

ВИСТИНА ЗАМОТАНА ВО ТЕПИХ: Фабриката за лажни пасоши била во домот на Чаушот

На површина излегоа фотографии на кои јасно се видливи детали што упатуваат на заклучокот дека во истата соба каде што се снимени лажните пасоши, многу често престојувал Захир Бекири – […]

Вести

ВИСТИНА ЗАМОТАНА ВО ТЕПИХ: Фабриката за лажни пасоши била во домот на Чаушот

На површина излегоа фотографии на кои јасно се видливи детали што упатуваат на заклучокот дека во истата соба каде што се снимени лажните пасоши, многу често престојувал Захир Бекири – […]

Вести

Нова средба на партиските претставници со Ванхауте

Нова средба на работната група на претставниците на политичките партии потписници на Договорот од Пржино со посредникот Питер Ванхауте треба да се одржи денеска попладне во Клубот на пратениците.На средбата ќе […]