Вести

Вести

Програмата за рурален развој на Владата сериозна поддршка за развој на општините

Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2016 година опфаќа финансиска поддршка во висина од 2 милијарди 45 милиони денари, средства кои ги користат и општините за развој и […]

Вести

Груевски со набиена агенда во општина Илинден

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денеска ќе оствари посета на општина Илинден.Во 13:00 ќе присуствува на пуштање во употреба на фекална канализација со пречистителна станица во населеното место Илинден, а […]

Вести

Потешко повредените во сообраќајката кај Крива Паланка ќе бидат пренесени во Софија

Четири лица кои се здобија со тешки телесни повреди откако автобус со бугарски регистарски таблички синоќа излета од магистралниот пат А-2 Куманово – Крива Паланка, со санитетски возила ќе бидат транспортирани во Софија. […]

Вести

Нова инвестиција во делот на колективното домување во општина Илинден

Како резултат на овозможувањето поволни услови за колективно и индивидуално домување, во општина Илинден почна да се гради нова станбена зграда. Камен темелникот на новиот станбен објект што ќе се […]

Вести

Неготино и Алмопиа, Грција, заеднички ќе ги развиваат пчелните производи

Во рамки на програмата ИПА за прекугранична соработка меѓу Грција и Македонија и проектот „Поддршка и развој на економијата на пчелни производи во прекуграничната област“, денеска во просториите на општина […]

Вести

Вељаноски оствари значајни средби во Вашингтон

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски кој престојува во Вашингтон, каде што ќе учествува на 64-от Молитвен појадок, оствари средби со неколку членови на Конгресот на САД.На средбата со конгресменот Бил Паскрел беше искажано задоволство од долгогодишното пријателство […]

Вести

Нелогичности: Ако Јанева немала увид во предметот, како го ослободи Верушевски?

Како специјалната јавна обвинителка Катица Јанева процени дека првоосомничениот во случајот „Пуч“ Зоран Верушевски не треба да биде повеќе во притвор ако немала увид во овој предмет?Ова е прашањето кое […]

Вести

Грчките земјоделци се закануваат со блокади на преминот Богородица!

Грчките земјоделци не само што не се откажуваат, туку предупредуваат и се закануваат дека доколку владата не ги чуе нивните барања ќе започнат со дополнително интензивирање на блокадите, објави Канал […]

Вести

Заменик-министерот Костадиновски ќе посети млад земјоделец во Булачани

Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски денеска ќе посети млад земјоделец во скопско Булачани.Костадиновски ќе ја согледа состојбата директно на терен и ќе го најави јавниот оглас за […]

Вести

Трајко Вељаноски ќе оствари средби со неколку членови на Конгресот на САД

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски кој престојува во Вашингтон, на 64-от Молитвен појадок, оствари средби со неколку членови на Конгресот на САД.Како што соопшти Кабинетот на Претседателот […]