КИНА: Санкции за Пелоси, замрзнување на одбранбената соработка

Кина воведе неодредени санкции за претседателката на Претставничкиот дом на САД , Ненси Пелоси . Како што соопшти Министерството за надворешни работи во петокот во Пекинг, казнените мерки се насочени и кон директните членови на семејството на Пелоси. Кина, исто така, ја прекинува соработката со САД за климата, одбраната и други области.

КИНА: Санкции за Пелоси, замрзнување на одбранбената соработка

Мерките на прв поглед:

  • Нема повеќе комуникација меѓу водачите на воените операции
  • Нема повеќе работни седници на министерствата за одбрана
  • Нема повеќе дијалози за поморската безбедност
  • Нема повеќе репатријација на илегални имигранти
  • Нема повеќе поддршка од кривичната правда
  • Нема повеќе разговори за климата
  • Нема понатамошна соработка во борбата против прекуграничниот криминал
  • Нема понатамошна соработка за борба против наркотици

„И покрај сериозната загриженост на Кина и цврстиот отпор, Пелоси инсистираше на посета на Тајван, сериозно мешање во внатрешните работи на Кина, поткопување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина, газење на политиката на една Кина и зачувување на мирот и стабилноста меѓу теснецот. Портпаролот на Министерството за надворешни работи во Пекинг го оправда чекорот во петокот.

Министерството го обвини претседателот на Претставничкиот дом на САД, кој е втор по ред за наследник на американскиот претседател по потпретседателот, дека постапил „злобно“ и „провокативно“.

Кинески проектили го прелетаа Тајван за прв пат

Посетата на Пелоси на Тајван беше највисоката американска посета на Тајпеј во последните четвртина век. Таа ја прифати нејзината посета во знак на солидарност. Како одговор, Кина во четвртокот ги започна најголемите воени маневри до сега во водите кај Тајван . Кинеските медиуми јавуваат дека ракетите за прв пат прелетале директно над островската држава. Тајванската војска потврди дека „четири од деветте ракети лансирани од кинеската армија прелетале над Тајван и слетале во ексклузивната економска зона на Јапонија“, напиша на Твитер Вилијам Јанг, дописник на Дојче веле од Источна Азија.

Се вели дека кинеските ракети летале блиску до тајванскиот ракетен систем земја-воздух, а потоа паднале во морето, продолжува телевизискиот извештај, цитира државната телевизија CCTV професор од Националната одбрана Армс, како што пренесува британски „Гардијан“. . Кина постави вкупно шест полигони за стрелиште во близина на островската држава, од кои некои се вели дека се на тајванската морска територија.

Комунистичкото раководство одбива официјални контакти со Тајван затоа што тие го бараат островот за себе. Пекинг го гледа самоуправниот Тајван како дел од Народната Република и се заканува да го освои. 23-те милиони Тајванци, од друга страна, се гледаат себеси како независни.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ја обвини Кина дека со ракетните тестови и воените вежби сака да го промени статус квото во тајванскиот теснец. На состанокот на меѓународната заедница од Југоисточна Азија АСЕАН во Пном Пен, Камбоџа, Блинкен рече дека нема оправдување за воените провокации по мирната посета на Пелоси на Тајван, како што е цитиран од западен претставник, според новинската агенција Блумберг.

Претседателот на Тајван ги нарече кинеските маневри „неодговорни“

Тајванскиот претседател Цаи Инг-вен ги нарече маневрите и ракетните вежби „неодговорни“. Во видео обраќањето, претседателот го повика кинеското раководство да покаже здрав разум и воздржаност. Тајван нема да ги ескалира тензиите, но сака да го задржи статус квото. Претседателот се заблагодари на Групата седум водечки демократски економски сили (Г7) за нивната поддршка.

Г7 изрази загриженост и нагласи дека нема причина да се користи посетата како изговор „за агресивни воени активности“. Во Пекинг, амбасадорите од земјите на ЕУ и Јапонија, како и претставници на ЕУ, беа повикани во Министерството за надворешни работи, каде што им беше врачен формален протест против изјавата на Г7. Германија во моментов претседава со Г7.

Дополнителни иритации со Пекинг се очекуваат од долго планираната посета на Комитетот за човекови права на Бундестагот на Тајван. Патувањето треба да се одржи помеѓу 22-ри и 30-ти октомври, а исто така треба да оди во Јапонија и кинескиот специјален административен регион Хонг Конг, како што ДПА дозна од пратениците. На патувањето се очекува да учествуваат европратеници од сите шест пратенички групи.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.