Вести

Вести

Сан Марино статистички е држава со најголема смртност на 1 милион жители

Сан Марино статистички е држава со најголема смртност на 1 милион жители Се разбира оваа микро држава нема 1 милион жители. Има околу 33.500 популација. Но споредено со бројот на […]

Вести

Свршеница на Борис Џонсон се пожали на болест со симптоми на Корона

Свршеница на Борис Џонсон со симптоми на Корона. Свршеницата на Борис Џонсон, премиер на Англија, која е бремена, имала симптоми на коронавирус. Кери Симондс последните седум дена ги поминала во […]

Вести

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за коронавирус на луѓе

Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален […]

Вести

Коронавирусот напаѓа се помлади луѓе

Коронавирусот напаѓа се помлади луѓе Многу повеќе помлади луѓе имаат потешка форма или умираат од новиот коронавирус, предупреди Светската здравствена организација. Експертите на СЗО се обидуваат да откријат зошто се […]

Вести

Заврши домашниот карантин на Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел од денеска повторно е на работа во нејзиниот кабинет во Берлин, по две недели поминати во домашна изолација поради сомнеж за инфицираност со коронавирус. Портпаролот на […]

Вести

Вакцина за коронавирусот: Кога ќе биде пронајдена?

Вакцина за коронавирусот: Кога ќе биде пронајдена? Дури и најефикасните, понекогаш драконски, стратегии и мерки за да се спречи ширењето на коронавирусот само ја забавуваат прогресијата на болеста и се […]

Вести

СЗО очекува нови 50 илјади смртни случаи во наредните денови

СЗО очекува нови 50 илјади смртни случаи во наредните денови Бројотот на смртни случаи како резултат на коронавирус ќе се искачи за дополнителни 50.000 во „наредните неколку дена“, смета Светската […]

Вести

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Цвеќарниците во Италија може да отворат и да ги продаваат своите производи, јави телевизијата Раи Њуз 24. Малопродажба на семиња, цвеќиња и растенија е дозволена низ целата земја, освен ако […]