Вести

Вести

Таа преживеа монструозност од Менгеле: Почина Ева, жената од логорот на смртта

Ева Мозес Кор, жената која ги преживеа страшните медицински експерименти во логорот Аушвиц, почина на 85 годишна возраст. Кор починала во полскиот град Краков, објави организацијата на преживеаните од логорот […]

Вести

На Алјаска рекордна температура од 32 степени

Температурата на меѓународниот аеродром во најголемиот град на Алјаска, Енкориџ, достигна рекордни 32,22 степени. Највисоката температура во овој град претходно е измерена на 14 јуни 1969 година и изнесувала 29,44 […]

Вести

Три сестри го убија својот татко: Им се заканува затвор, а јавноста ги оправдува за стореното, дознајте што преживеале со него

Руски тинејџерки, 19-годишната Кристина, 18-годишната Ангелина и 17-годишната Марија Качатуријан минатиот јули го признале убиството на нивниот 57-годишен татко, а една година подоцна случајот и понатаму привлекува внимание во јавноста. […]

Вести Свет

Силен земјотрес во Калифорнија

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтерoвата скала ја погоди Јужна Калифорнија. Епицентарот на потресот е на околу 200 километри североисточно од Лос Анџелес, во близина на градот Риџкрест. Тамошните медиуми јавуваат […]

Вести Свет

Рот побара брзо отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија

На самитот на Западен Балкан што се одржува во полскиот град Познањ германскиот министер за Европа Михаел Рот изјави дека Берлин го поддржува процесот за пристапување на сите шест земји […]

Вести

Се урна хеликоптер на Бахамите, загина американски милијардер и уште 6 лица

Седум Американци загинаа откако хеликоптер се урна што летал од островот Биг Гранд Кеј на Бахамите до Форт Лодердејл во Флорида, соопшти полицијата на Бахамите. Меѓу жртвите се Крис Клајн, […]

Вести

Почина таткото на Форд мустангот

Основачот на Форд Мустанг, Ли Јакока почина вчера на 94-годишна возраст, по компликации поврзани со Паркинсоновата болест, соопшти неговата ќерка Лија Јакока Асад. Јакока е познат по дизајнирањето на автомобилот […]

Вести

На овој остров бараат овчар, нудат плата од 25.000 евра

За сите на кои им здодеа модерната технологија и современите монотони работи, еден пуст остров нуди нешто единствено. Шкотскиот остров Северен Роналдсеј бара заинтересирани овчари, кои ќе бидат чесно платени […]

Вести

Изминатиот месец беше најтоплиот јуни во историјата

Изминатиот месец беше најтоплиот јуни на сите времиња во светот, соопшти денеска службата на Европската унија Коперникус, која ги следи климатските промени. Според Коперникус, просечната температура во јуни во светот […]

Вести

Спречен терористички наапд во Сиднеј, уапсени три лица

Австралиската полиција уапси три лица под сомневање дека инспирирани од ИД планирале напад врз цели во Сиднеј, вклучувајќи згради на полицијата и одбраната, судови, цркви и дипломатски мисии. Помошникот комесар […]

Вести

Во Дубровник вчера се измерени 37,3 степени Целзиусови, со што е соборен температурниот рекорд. Локалните медиуми јавија дека градот е зафатен со таканаречената фенска бура, поради што и во вечерните часови Дубровник беше најтопол град со 33 степени. Инаку, највисоката јунска температура досега во Дубровник е измерена пред 16 години. Во делови на Европа и натаму има големи жештини, незапаметени за јуни. Освен Шпанија, Италија и Германија, на удар е и Франција каде што, исто така, се измерени температурни рекорди.

Во Дубровник вчера се измерени 37,3 степени Целзиусови, со што е соборен температурниот рекорд. Локалните медиуми јавија дека градот е зафатен со таканаречената фенска бура, поради што и во вечерните […]