Вести

Вести

Најмалите жители на катедралата Нотр Дам, го преживеале пожарот

Најмалите жители на Нотр Дам го преживеаја катастрофалниот пожар што го уништи најголемиот дел од покривот на катедралата. Околу 200.000 пчели што живееле на покривот првично биле сметани за исчезнати […]

Вести Свет

Мобилизирани 60.000 полицајци за денешните протести во Париз

За денешните најавени протести на „Жолтите елеци“ француската Влада мобилизираше 60.000 полицајци од цела Франција. „Жолтите елеци“ порачаа дека несогласување со претседателот Емануел Макрон не е поврзано со тагата на Франција […]

Вести

Филипини: Пет лица распнати на крст во ритуал за одбележување на Велигден

Католичките верници на Филипини за Велигден имаат необичен ритуал, за време на кој некои од нив се приковани за дрвени крстови и со ваков обред го одбележуваат големиот христијански празник. […]

Вести

ОТКРИЕНА ПРИЧИНАТА: Еве од што настана пожарот во Нотр Дам

Краток спој најверојатно е причина за пожарот во катедралата Нотд Дам во Париз, тврди неименувано официјално лице на француската судска полиција. Тој напоменува дека поради безбедносни причини, лицата кои ја […]

Вести

СВЕТОТ ВО ПАНИКА: Опасност од уривање на Нотр Дам

Три дена по пожарот што ја опустоши париската катедрала Нотр Дам, експертите изразија стравување од уривање на три главни елементи на нејзината структура, јави дописникот на МИА. Францускиот министер за […]

Вести Регион

И во Атина поставен споменик на Александар Велики

Како што објави грчкиот весник „Катимерини“ споменик на древниот крал Александар Велики е поставен во центарот на Атина, на аголот меѓу улиците “Амалија“ и “Василисис“. Покрај онаа поставена во Солун […]

Вести Свет

Силен земјотрес на Тајван

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала денес е регистриран во тајванскиот град Хуалиен. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од околу 18 километри. Тајван се наоѓа на […]

Вести

Уапсен маж со бензин и запалка во катедралата во Њујорк

Њујоршката полиција уапси 37-годишен маж со канистер со бензин и запалка во рацете како влегува во најголемата катедрала во Њујорк, Сент Патрик. Бидејќи влегол пред 8 часот навечер во катедралата […]

Вести Свет

Барање за холандска суспензија на безвизниот режим со Албанија не е пристигната во Брисел

Иако Брисел е запознаен со гласањето на холандскиот Парламент за суспендирање на безвизниот режим за Албанија, до сега до Европската комисија такво барање не е пристигнато. За такво нешто има […]

Вести

Професор ги терал студентите да прават екстази: Му се закануваат 10 години затвор, а еве како се бранел тој

На јапонски професор му се закануваат 10 години затвор оти ги терал студентите да произведуваат екстази, слично како во хит-серијата „На лош пат“ (Breaking Bad). Надлежните се сомневаат дека 61-годишниот […]

Вести Регион

Грција бара отштета од Германија од двете светски војни

Исплата на воени отштети за материјалните штети и кражби, репарации за жртвите и роднините на жртвите, отплата на окупаторскиот заем и враќање на украдените археолошки и црковни богатства за време […]

Вести

Таткото и детето играле пред да избувне пожарот во Нотр Дам- турист моли да ги најде

Турист кој направил фотографија со татко и детенце кои се шетале пред катедралата Нотр Дам, момент пред да избувне пожарот, се огласи на социјалните медиуми и ги бара двајцата за […]