Вести

Вести

КИНА МОЖЕ ДА ГО „БЛОКИРА“ ТАЈВАН: Командантот на седмата американска флота за способностите на Пекинг

КИНА е целосно способна да наметне поморска блокада на Тајван, призна командантот на седмата флота на САД, вицеадмирал Карл Томас, во интервју за The Wall Street Journal објавено во понеделникот. […]

Вести

Цената на нафтата на светските берзи паѓа. Дали и кај нас ќе се следи овој тренд?

Цените на нафтата денеска забележаа пад на меѓународните пазари под 90 долари под притисок на очекувањата за послаба побарувачка и зајакнат долар пред евентуалното значително зголемување на каматните стапки во […]

Вести

ИТАЛИЈАНСКИТЕ МЕДИУМИ ПРОГНОЗИРААТ БУНТ ЗА ЛЕБОТ: И порано се знаеше дека поскапувањето на лебот предизвикува протести

Брзиот пораст на цената на лебот, кој ги погоди сите земји од ЕУ, е оптоварен со народни немири и вистински „бунт за леб“, изјави Емануеле Бонини во италијанскиот весник „Ла […]

Вести Сцена

ВО ТОЛПАТА ЖЕНИ ВО ЦРНо СИТЕ ОЧИ БЕА САМО КОН НЕА: „За мене таа беше кралица на светот“

Кралицата Ранија и нејзиниот сопруг кралот Абдула синоќа дојдоа во Бакингемската палата за да и оддадат почит на починатата кралица. Синоќа бројни светски претставници и членови на најпознатите кралски семејства […]

Вести

Балтикот и Полска го забранија влезот на Русите со визи

Естонија, Летонија, Литванија и Полска од денеска забрануваат влез на руски државјани со туристички визи, вклучително и шенген визи издадени од трети земји. До денес руските граѓани по копно можеа […]

Вести

Гаутам Адани го престигна Џеф Безос по своето лично богатство. Сега е втор најбогат човек на светот

Гаутам Адани, индискиот тајкун кој оваа година се искачи на рангирањето на богатството со огромна брзина, го надмина Џеф Безос и стана втор најбогат човек на светот. Адани е основач […]

Вести

Прием кај кралот Чарлс Трети во пресрет на погребот. Бајден ги предводи светските лидери

Американскиот претседател Џозеф Бајден пристигна во Лондон ноќта меѓу сабота и недела за да присуствува на погребот на кралицата Елизабета Втора денеска. Бајден ќе ги предводи светските лидери на денешното […]