Ознака: авион

Економија

Пет милиони луѓе летаа со Flydubai во 2012

Авиокомпанијата од Обединетите Арапски Емирати, Flydubai, која воспостави редовни директни летови од Скопје до Дубаи, откако почна да оперира во јуни во 2009 година, Flydubai доживеа извонреден раст, па во […]

Филм

Топ Ган во 3Д

  Топ Ган конвертиран во 3Д, филмот кој го направи Том Круз познат во пошироките простори, ќе биде прикажан во кината на Имакс во Фребруари. Класиката од 1986 е преработена […]

Видео

5 саати на полетување на авиони склопени во 30 секунди

Делото на фотографот Сај Кукенбејкер, направи маестрално дело кое е снимено на Меѓународниот аеродром во Сан Диего во текот на т.н. Црн Петок.Станува збор за неверојатна видео монтажа.    Снимена […]

Технологија

Американците дизајнирале авион управуван од вештачка интелигенција

Се што треба да направите е да ги внесете координатите на целта. Невидливиот X-47B сам полетува, сам доаѓа до целта и се разбира – самиот се враќа.  Постоечките американски беспилотни […]