Ознака: акни

Нега и убавина

Како да го користите маслото од јојоба за третман на акни?

Ако знаете како правилно да ги користите придобивките од ова масло, тоа може да ви помогне да ја спречите појавата на акни и да ги отстраните постоечките. Маслото од јојоба […]

Живот

Како да спречите појава на акни предизвикани од носењето маски?

Маските за лице станаа неизбежни во изминатите неколку месеци. Но, носењето маска подолго време може да предизвика одредени проблеми со кожата на лицето. Иритацијата од маската најчесто се јавува кај […]

Живот

5 народни лекови со кои ќе ги решите сите кожни проблеми!

Без разлика дали станува збор за модринки, акни или нешто посериозно, сите знаеме колку кожните проблеми можат да бидат напорни. За среќа, постојат решенија за овие проблеми! Ви ги претставуваме […]

Нега и убавина

Никогаш не ги стискајте акните и не ги депилирајте влакната на ова место од лицето, последиците може да бидат сериозни

Поради начинот на снабдување на крв од носот и областа околу носот, можно е, но многу ретко, инфекцијата од носот да се прошири и на мозокот, да предизвика тромбоза, менингитис […]

Нега и убавина

Акни на задникот: Како да се ослободите од нив еднаш засекогаш?

Малите израстоци на вашиот задник се всушност фоликулитис. Тие настануваат од остатокот на мртвите клетки на кожата и бактериите што се создаваат во коренот на влакната. Оние кои редовно вежбаат […]

Живот

Имате акни на грбот? – Проверете дали ја правите ОВАА грешка!

Акните не се ништо необично на било кој дел од телото, но ако се појават на грбот можат да бидат долгорочен проблем.За среќа, дерматолозите ја открија најчестата грешка која го […]

Живот

Стручњаците тврдат: За акните и проблемите со грбот, виновна е положбата на спиење

Експертите веќе долго разгледуваат, дека спиењето на стомак, не е добра идеја.Иако таа може да биде добра за спречување на рчењето, сепак, стручњаците се согласиле околу тоа дека, лицето во […]