Ознака: анализа

Анализа Вести

КОГА И КАКО ЌЕ ЗАВРШИ ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: Аналитичарите предвидуваат – ќе биде скапо, ќе чини многу животи, а можеби нема да заврши

Кога Русија ја нападна Украина минатиот февруари, нејзините сојузници возвратија со молби за офанзивна помош. Во Берлин, лидерите првично избегнуваа помош што не одговараше на германската дефиниција за „одбрана“. Тоа […]

Вести

ЗАПОЧНА РУСКАТА ОФАНЗИВА ВРЗ НИКОЛАЕВ: Украинците се бранат со ХИМАРС, Русите напредуваат! Целта е да се освои Одеса и да се избие на реката Дунав!

Руската офанзива која започна пред два дена во правец на Николаев почнува да го добива својот прв облик и тежиштето сега се поместува кон Николаев и Одеса поради честите ракетни […]

Вести

ЗА 6 МЕСЕЦИ 4.874 ФИРМИ СТАВИЛЕ КЛУЧ НА ВРАТА

„Пари“ анализира како економскиот амбиент во првото полугодие од годинава се рефлектирал врз ликвидноста на компаниите Во првите 6 месеци од годинава не успеале да преживеаат 4.874 фирими. Ако се спореди со […]

Балкан

Војната во Босна и Херцеговина: Како НАТО ја испрати најголемата мисија во 20 век

Пред четвртина век започна најголемата операција на западниот воен сојуз по Втората светска војна – беа испратени дури шеесет илјади војници да го спроведат Дејтонскиот договор. Додека мастилото од иницијалите […]

Избор на уредникот Издвојуваме

Дали Артан Груби со своето преведување или со својата работа за Хашкиот трибунал го “испрати” Хашим Тачи во Хаг!?

Дали може да следува еден внатре албански конфликт поврзан со случајот жолта куќа и работата на Специјалниот суд во Хаг посветен на злосторствата направени од страна на УЧК? Минатата недела […]

Видео Издвојуваме

ВО ЦЕНТАР: Филип Петровски го растури Љубчо Георгиевски!

Во вечерашната емисија Во Центар со Васко Ефтов која започнува во 22:00 часот на YouTube каналот Vasko Eftov, Филип Петровски се осврнува и на дел од владеењето на Љубчо Георгиевски. […]

Издвојуваме

Филип Петровски: Мицкоски да стане, Николовски да седне! – најава за емисијата ВО ЦЕНТАР

Филип Петровски: Мицкоски да стане, Николовски да седне! – најава за емисијата ВО ЦЕНТАР Во недела во 22 часот во емисијата Во Центар, која се емитува на youtube каналот Vasko […]