Ознака: Владо Бучковски

Вести

Анекс нема, ама има „акција“ за подобрување на односите

Официјална Софија ја прифатила македонската иницијатива да се усвои Акциски план за спроведување на Договорот за добрососедство и завчера на македонскиот владин претставник Владо Бучковски му доставила свои коментари. Македонската […]

Вести

Што носи Бучковски од Бугарија? Не смее да дојде до замрзнување на меѓусебните односи

Што носи специјалниот претставник Бучковски назад во земјава. Дали одговор кој македонското МНР го чека уште од ноември минатата година или пак како што велат од бугарското МНР нивен акциски […]

Вести

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија. Ова во интервју за БНР го […]

Вести

Мандатот на Бучковски ќе трае една година

Експремиерот Владо Бучковски ќе биде специјален претставник на нашата земја за Бугарија во времетраење од една година, образложија од Владата. Оттука велат дека целта за неговото именување е да се […]

Македонија

Бучковски смета дека на Заев ќе му пресуди Законот за амнестија

Владеењето на правото во Македонија – според потребите. Ова остана како заклучок по синоќешното гостување во Вестите на ТВ “Канал 5“ на поранешниот премиер од редовите на СДСМ и професор на […]

Вести

Судот во САД потврди: СДСМ ги оштети граѓаните за најмалку 38.4 милиони евра со аферата Телеком

Вкупната штета која Република Македонија ја претрпела од корупциската афера Телеком е невозможно да се пресмета. Дел од штетата е во вештачки напумпаните сметки кои македонските граѓани со години ги плаќаа […]