Ознака: вработувања

Вести

Груевски: Инвестицијата на „Сардич МЦ“ ќе отвори нови 250 работни места

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук објави дека денес започнува инвестицијата на Сардич МЦ за изградба на рударскиот комплекс Казандол за производство на катоден со која ќе […]

Вести

Преку „Македонија вработува 2“ досега реализирани 335 вработувања

Од почетокот на јули до сега преку вториот циклус на „Македонија вработува 2“ се реализираа 335 вработувања кои се остварени во речиси сите општини во државата а се очекуваа оваа […]

Вести

Американските инвеститори ја одбраа Македонија: Еве зошто е важна инвестицијата на Гентерм

Македонија станува атрактивна дестинација за американските инвеститори. Во слободните економски зони влегуваат нови компании, се отвораат производствени капацитети и работни места. Последна во низата е фабриката на „Гентерм“, 20 милионска […]

Вести

Во „Гентерм“ веќе се вработени 450 лица, бројот ќе се искачи на 2.000

Во ТИРЗ „Прилеп“ денеска официјално е отворена фабриката на американскиот „Гентерм“, инвестиција вредна 20 милиони евра, во која моментно работат 450 лица.– Инвестицијата на „Генетерм“ се проценува на околу 20 […]

Вести

Димитриев во Прилеп- „Гентерм“ отвора фабрика која ќе вработи 2.000 лица

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, денеска ќе присуствува на отворање на фабрика за автомобилски делови на компанијата „Гентерм“ во општина Прилеп.Почетокот е предвиден за 11:45 часот. Инаку, […]

Вести

Успешните економски политики продолжуваат

Предизвиците кои ги постави политичката криза изминатиов период не беа пречка економијата да се запостави, а добро поставените економски политики кои изминатиот период придонесоа македонската економија да биде најбрзорастечка во регионот […]

Вести

Груевски: Ја намаливме невработеноста на 24.5 отсто, од 38 отсто во времето на СДСМ!

И покрај политичката криза, невработеноста во Република Македонија постојано се намалува и во последниве години достигна до историски најниско ниво.Споредено со истиот квартал од минатата година со една година наназад […]

Вести

Проектот „Yes“ со огромен успех: Над 1.200 нови вработувања на младите

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов се обрати на завршниот настан од реализацијата на проектот „Младинска мрежа за стекнување на вештини за вработување“. Спасов проектот го оцени како […]