Ознака: вработувања

Вести

Груевски: За само 7 дена се одбележаа 4 големи инвестиции со над 2.700 нови вработувања

И покрај политичката криза во борбата против невработеноста  главен приоритет беше стимулирање  на нови инвестиции, привлекување странски компании, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во своето обраќање.-Ова нешто е скоро […]

Вести

Груевски: Отворивме 160.000 нови работни места, ја намаливме невработеноста од 38 на 24 отсто

Нашата најголема заложба останува борбата против невработеноста. Додека ја имаме одговорноста пред граѓаните отворивме нови 160 илјади работни места. Особено ме радува што со макотрпна и беспоштедна работа успеавме да ја […]

Вести

Нови три инвестиции со над 2.600 нови работни места за само три дена

По договорот за инвестирање со СТС Текстил во Велес каде ќе се отворат 1.000 работни места, почетокот на работа на германската компанија „Костал“ во Охрид во која ќе се вработат […]

Вести

Наумоф: Новата инвестиција во Битола стартува со 180 вработувања

Нова компанија „Цереметал“ со седиште во Атина, Грција ќе инвестира во Битола во индустриската зона Жабени. Земјиштето на површина од 45.000 м2 е веќе купено и планираат да основаат нова […]

Вести

Грчката „ЦераМетал“ ќе инвестира во Битола, нови 600 вработувања

Грчката компанија „Цераметал“ (Cerametal) од Коропи, Атина ќе инвестира во Република Македонија, ексклузивно дознава Лидер. Компанијата ќе вложи 12 милиони евра во Битола и ќе отвори 600 нови работни места.Реализацијата на […]

Вести

Груевски: Германската компанија „Костал“ започнува со работа- нови 1000 вработувања

Ако вчера одбележавме потпишување на договор за инвестиција на STS Textiles во Велес за 1 000 нови вработувања, денес има одлична вест за Охрид, каде со работа започнува германската компанија […]

Вести

Инвестиција од 14 милиони евра: Отворена фабриката за вода во Гари

Во близина на дебарското село Гари денеска е отворена фабриката за производство на флаширана вода за пиење „Maya“ на хрватската компанија Мали Лошињ. Почетната инвестиција изнесуваше 300.000 евра, а проценетите […]

Вести

Миноски: Во ТИРЗ вработени околу 17.000 лица

Креирањето на нови работни места е глобален предизвик, a oколу 17.000 луѓе се вработени во технолошки индустриски развојни зони, вели министерот за финансии Кирил Миноски.-Околу 17.000 луѓе се вработени во технолошки […]