Ознака: Егејско Море

Балкан

Внимание! Отровна риба во Егејско море, никако да не се јаде!

Популациите на рибата од видот lagocephalus sceleratus, попозната како „риба со сребрени образи“значително проширени во Егејското море и Медитеранот, пренесува „Катимерини“. Морските биолози алармираат дека оваа риба никако не смее […]

Вести

Два земјотреси во реонот на Егејското Море

Два умерени земјотреси минатата ноќ се регистрирани во крајбрежни реони на Егејското Море во Грција и во Турција.Земјотрес со интензитет од 4,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран околку полноќ […]

Вести

Погледнете што остави зад себе разорниот земјотрес од 6,7 во Егејско Море

Силен земјотрес ги погоди грчките острови.Земјотресот од 6,7 степени во Егејското Море остави хаос зад себе. Двајца загинати, 120 повредени и разрушени објекти. Погледнете го  видеото:   Земјотресот од 6,7 […]

Занимливости

Археолошко наоѓалиште во Егејското Море чува остатоци на десетици древни бродови

Остатоци од 45 бродови, од кои некои древни, беа откриени крај грчките острови Фурни во Егејското Море. Архипелагот е едно од најбогатите подводни археолошки наоѓалишта.Оваа година крај островите се откриени […]