Ознака: загадување

Вести

Укинати вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето

Вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот денеска престануваат да важат. Тие беа активирани на 8 јануари поради зголемените концентрации на ПM 10 честички во воздухот.Одлуката […]

Вести

Четири луѓе дневно умираат, а Владата нема стратегија за загадениот воздух

Во Скопје едвај се дише. Скопските населби се премногу загадено место за живеење. Висока загаденост на воздухот има и во повеќе градови ширум Македонија. Статистиката е загрижувачка и алармантна! Дури четворица […]

Вести

За загадувањето до вчера беше крив „режимот“, од денес криви си се граѓаните

За СДСМ, за загадувањето до вчера беше крив „режимот“, од денес криви си се граѓаните, па Град Скопје излезе со препораки до нив за аерозагадувањето.Возилата да не се користат без потреба, повеќе […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се гуши,СДС не презема ништо околу загадувањето

Македонија се гуши во се позагадениот воздух, а владата на СДС се уште нема излезено со мерки против загадувањето. Зарем треба луѓе да умираат за да излезат со конкретни мерки, […]

Вести

Синоќа многу високо ниво на загадување на воздухот во Карпош и Лисиче

Скопје, 6 ноември, 2017 – 20:51 (META) Мерните станици во скопските општини Карпош и Лисиче вечерва покажуваат многу високо ниво на загадување на воздухот, а се чувстува и смрдеа на запалено. Канцерогените ПМ10-честички во […]

Вести

Големо загадување на воздухот во Скопје

Мерните инструменти на Министерството за животна средина  синоќа покажаа големо загадување на воздухот во Скопје.Во Центар во 19 часот синоќа  концентрацијата во воздухот со ПМ10 честичките беше 178 микрограми на […]

Вести

Куманово и денес е убедливо најзагадениот град во Македонија

Денес, на 07.02.2017 година (вторник), во 12:00 часот Куманово е убедливо најзагадениот град во Македонија.Загадувањето во Куманово е многу лошо, дури и поголемо од Скопје кое има 600.000 жители. Загаденоста […]

Вести

Што го загадува воздухот 23 пати над дозволеното?

Екстремното загадување на воздухот во скопската општина Kарпош од 1.218 мг/м3, кое беше поголемо 24 пати од дозволемиот максимум пред два дена.Општина Карпош и градоначалникот Стевчо Јакимовски изразуваат сериозна загриженост […]