Ознака: загадување

Вести

ОБНОВЕНО: Прилеп е интергалактички рекордер во ЗАГАДЕНОСТ – ЧЕСТИТКИ, сега над 1600

Ова не сметавме дека ќе го видиме. Загаденост што се мери со 4 цифри. Веќе бевме водечки во светот со некаде околу бројката 500. Но Прилеп го дуплираше влогот, па […]

Македонија

Со двојно повисоки цени за паркирање ќе се решава загадувањето во Скопје

Иако надлежните уверуваат дека преземаат мерки против енормното загадување на воздухот тие не се чувствуваат. Опасните ПМ 10 честички синоќа во Скопје достигнуваа концентрација над пет пати повисока од дозволената. Скопјани […]

Живот

Луѓето со оваа крвна група се поотпорни на загадувањето на воздухот

Новите истражувања покажуваат дека типот на крвта може да го намали или зголеми ризикот од срцев удар како резултат на високи нивоа на загаденост на воздухот. Се работи за варијанта […]

Македонија

Нови инструменти за мерни станици за загадувањето – догодина

Заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули информираше дека со Планот за чист воздух кој се справува со загадувачите се предвидува во 2019. година да се набават комплетно нови инструменти за веќе постоечките 18 […]

Вести

Казните ќе се движат од 300 до 1000 евра доколку возите со несоодветна налепница!

Богами јако се бориме против загаденоста. Нешто слично на времето на Хитлер. Само овјој пат не се траки за раце туку налепници за коли. Граѓаните сами ќе ги плаќаат налепниците во […]

Занимливости

Иван Исцелител со неверојатно откритие – еве зошто има загадување во Македонија?

„На пример во Европа секој ден ги перат со вода сите улици и немат пием 10 честички. Кај нас има кал и прашина на асфалтот и кога коли поминуваат ја […]