Ознака: зеленчук

Кулинарство

Вкусно и готово за секунда: Тортилја полнета со омлет и зеленчук

Ако преферирате солени вкусови, овој рецепт, идеален за појадок и вечера, ќе ве освои уште на првиот залак. Зеленчук во комбинација со омлет служен во тортилја и со додавање на […]

Здравје

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Постојат многу хранливи состојки во овошјето и зеленчукот што не може да се најдат во која било друга храна. Депресија, лош мирис на телото и оштетен вид се само од […]

Кулинарство

Рецепт за совршени тестенини со зеленчук: Може да ги јадете за ручек или вечера, а ќе ги подготвите за 15 минути

По празниците, добро ќе ви дојде лесен оброк, а овој едноставен рецепт ќе ви помогне брзо да го подготвите Велигденските празници се зад нас, така што рецептот за лесен и […]

Кулинарство

Идеја за брз ручек: Печени ќофтиња со кашкавал и зеленчук

Идеја за брз ручек, одличен за целото семејство по рецептот на Мартина Трајаноска. Потребни состојки: Мелено месо Кашкавал Компир Морков Зачини Начин на подготовка: Исечете го зеленчукот на парчиња. Земајте […]

Здравје

Кој зеленчук е подобар да се јади варен а кој сиров

Суровиот зеленчук има различни хранливи материи од варениот, а во некои случаи е и подобар избор. Генерално не постои правилен или погрешен начин да се јаде зеленчук, но некои зеленчуци […]