Ознака: зеленчук

Вести

Добра вест: Короната не останува ни во воздух ни на овошје и зеленчук!

Унивезитетската клиника во Бон, направи сеопфатно истражување поврзано со ефектите и однесувањето на корона вирусот Центарот за вирусологија во Бон, кој работи во рамките на клиниката, им ги соопшти на […]

Нега и убавина

Детоксикација – како да го исчистиме телото без гладување?

Сакате да направите детоксикација, но не сакате да бидете гладни? Нема ни потреба. Многу луѓе мислат дека летаргијата, проблемите со кожата и вишокот килограми можат да се решат со детокс […]

Живот

10-те најздрави зеленчукови плодови и нивните придобивки

Исполнет со круцијални антиоксиданти за зајакнување на имунитетот, хранливи влакна, Б-витамини и минерали, зеленчукот е „вистинската зделка“ која може да има големо влијание врз вашето здравје. Безброј студии го поврзуваат […]

Занимливости

Зеленчук одгледан во воздух, без почва и речиси без вода

Чешки научници пронашле ефикасен начин на одгледување зеленчук во воздух, без почва и со ограничено количество вода. Проектот се нарекува „Марсонаут“ и е дел од подготовките на научниците од Прага […]

Живот

Овој зеленчук лесно можете да го одгледувате дури и во најмалиот простор

Доколку отсекогаш сте сакале да имате мала градина во својот дом, а мислите дека садењето може да биде прекомплицирано, треба да знаете дека постои зеленчук кој можете да го одгледувате […]

Вести

Коциќ: Концетрациите на арсенот во почвата загрижувачки, најголеми кај целерот

Концетрации на арсенот во почвата се на загрижувачко високо ниво. Помалку концетрации има во зелката и морков, но фрапирачко висока е во целерот, во кој има 16 пати поголема концетрација […]

Магазин

 Диета со риба и зеленчук

За љубителите на рибата и доброто здравје, ова е совршена диета. Диетата се спроведува десет дена, дава брзи резултати – загуба на три до четири килограми. По кратка пауза, диетата може […]

Живот

Консумирајте го во големи количини: Овој зеленчук докажано влијае на слабеењето

Од дамнешни времиња, краставицата е позната по своите предности. Во глобала, краставицата се состои од вода и важни нутритиенти кои имаат есенцијално значење по организмот на луѓето. Краставицата освен што […]

Живот

Овошјето и зеленчукот со црвена боја се вистински чувари на вашето здравје

Можеби ќе се изненадите, но се покажало дека храната не се вреднува само по витамините што ги содржи, туку и по нејзината боја. Поради ова, дури и подобро осветлената кујна […]