Ознака: империја

Вести

ИЗВРШИТЕЛИ влегоа во ЗК ПЕЛАГОНИЈА, бараат над 35 милиони евра

Случајот Империја и натаму ги тресе фирмите опфатени со истрагата. За неплатени кредити во висина од околу 37 милиони евра извршители ја блокирале сметката на ЗК Пелагонија. Според информација на […]

Вести

Замрзнат имот и забранети финансиски трансакции на осомничените во Империја

Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека судија на претходна постапка го замрзнал имотот на осомничените во случајот Империја на СЈО. По барање на обвинителството, судот „определи привремени мерки и […]

Вести

Империја „испрала“ најмалку 10 милиони евра

Осомничените во Империја „испрале“ најмалку 10,5 милиони евра, покажуваат првичните истраги. Одбраната на осомничените ги обжaли одлуките за притвор. Адвокатите велат дека нивните клиенти нема да избегаат. „Империја“ на СЈО […]

Вести

Донесени одлуки, Камчев и другите четворица остануваат во притвор

Сите жалби кои ги поднесоа осомничените во предметот наречен „Империја“ се одбиени од Кривичниот совет на скопскиот кривичен суд. Судиите Горан Бошевски, Ленка Давиткова и Огнен Ставрев одлучувале по предлогот […]

Избор на уредникот

Кој е Јордан Камчев – како растеше неговата „Империја“?

Како Орце Камчев стана најбогат македонец и според угледниот Форбс, кој го процени на 23 милиони евра. Сега го истражува СЈО а тој и неговите најблиски соработници се зад решетки […]

Вести

Камчев во затворот сместен во луксузна соба тнр „Хашка соба“

Таканаречените „Хашки соби“ се градени според стандардите на ЕУ, па затоа условите во нив се далеку попристојни од останатите ќелии. Во овие соби се сместуваат притвореници со здравствени проблеми, оние […]

Вести

Уште трае распитот за „Империја“ – одреден 30 дневен притвор за Камчев?

Неофицијално завршил распитот само за Орце Камчев и одреден му е 30 дневен притвор? Орце Камчев беше донесен последен во судот на распит со возило и внесен директно во гаражата […]

Колумни

Реприза на десетте дена што го потресоа светот

Е па почитувани мои, вие ја имате ретката можност во живо да го гледате крајот на четвртото Римско Царство. И него не го одмина смртоносната болест која историјата ја дијагностицирала […]