Ознака: Калифорнија

Вести

Најстариот затвор во Калифорнија ново жариште на КОРОНАВИРУСОТ

Во затворот Сент Квентин, најстарата казнена установа во американската сојузна држава Калифорнија, дојде до драстично зголемување на бројот на заразени со коронавирус, со оглед на фактот дека повеќе од 1.000 […]

Вести

Десетици танкери со нафта укотвени на брегот на Јужна Калифорнија во време кога глобалното справување со КОРОНА ВИРУСОТ доведе до големо опаѓање на побарувачката

Десетици танкери со нафта укотвени на брегот на Јужна Калифорнија додека глобалното справување со КОРОНА ВИРУСОТ доведе до големо опаѓање на побарувачката. Повеќе од 25 нафтени танкери во моментов укотвени […]

Вести Свет

Вонредна состојба во Калифорнија

Гувернерот на Калифорнија Гевин Њусом прогласи вонредна состојба во оваа американска држава затоа што пожарите и екстремните временски услови принудија речиси 200.000 луѓе да ги напуштат своите домови. Тој вчера рече […]

Вести Свет

Огнената стихија во Калифорнија не попушта, евакуирани уште 50.000 луѓе

Околу 50.000 луѓе вчера мораа да се евакуираат од областите северно од Сан Франциско во Калифорнија, каде се очекува силниот ветар уште повеќе да го разгори огнот што пустоши веќе […]

Вести Свет

Евакуација на 50.000 луѓе поради шумски пожар во Калифорнија

Државната противпожарна служба на Калифорнија рано утрово нареди евакуација на 50.000 луѓе од населбата северно од Лос Анџелес, поради шумски пожар во областа. За неколку часа пожарот се прошири на подрачје […]

Вести Свет

Силен земјотрес во Калифорнија

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтерoвата скала ја погоди Јужна Калифорнија. Епицентарот на потресот е на околу 200 километри североисточно од Лос Анџелес, во близина на градот Риџкрест. Тамошните медиуми јавуваат […]

Вести Свет

Снежна бура во Калифорнија

Во снежната бура што погоди делови од Калифорнија загинаа најмалку петмина. Во планинската област на Сиера Невада падна повеќе од 1,5 метар снег. Како што најавуваат метеоролозите нови снежни врнежи се […]

Вести

Автомобили минуваат среде оган во Калифорнија

Дел од околу 200.000 жители на Калифорнија, кои биле евакуирани поради четирите големи пожари кои беснеат во оваа американска сојузна држава, добиле дозвола да се вратат во домовите, а опасноста […]

Вести

Пожарите во Калифорнија уништија бројни плантажи на марихуана и винарии

Пожарите, кои избувнаа во северниот дел на американската држава Калифорнија, уништија голем број винарии и десетици плантажи на марихуана.Најмалку 31 плантажа на марихуана е целосно уништена, на многу други им е нанесена […]

Вести

Најмалку 40 загинати и 230 исчезнати во пожарите во Калифорнија

Најмалку 40 лица загинаа, а околу 230 се водат како исчезнати во пожарите што веќе една недела беснеат во повеќе окрузи северно од градот Сан Франциско во америкианската сојузна држава […]

Вести

3.500 домови и трговски објекти уништени во пожарите во Калифорнија

Шумските пожари во Калифорнија уништија околу 3.500 домови и трговски објекти, како и многу области за производство на вино, соопшти државната пожарникарска служба.Во огнената стихија, која се шири со голема […]