Ознака: кајгана

Кулинарство

Кога во кајганата ќе додадете една евтина состојка ќе добие совршен вкус

Кајгана е првото јадење кое секој учи да го прави и најчест избор за појадок за повеќето од нас. А, знаете ли трик со кој станува совршено кремаста и сочна? […]

Здравје

Дали е поздраво да се јаде кајгана, варено или јајце на око?

Некои од нас ги јадат секогаш приготвени на ист начин, додека други сакаат да комбинираат и експериментираат со нови начини на подготовка. Полнети, тврдо варени, на око, кајгана, омлет… Навистина […]

Кулинарство

АНГЛИСКА, ФРАНЦУСКА ИЛИ АМЕРИКАНСКА: 3 трикови од Џејми Оливер за совршена кајгана

Златно правило: секогаш пржете ги пржените јајца полека и на умерена топлина! Состојки: • 4 јајца (2 јајца по лице) • путер • бибер 1. На англиски начин Изматете ги […]

Кулинарство

Како да направите кајгана како професионалец?

Ако сакате да го започнете денот со вкусна кајгана, тогаш пригответе ја како професионалец. Првин скршете ги јајцата и додадете една лажичка вода, тоа ќе даде посебна текстура на кајганата. […]

Кулинарство

Најпознатиот француски готвач открил совршен трик за највкусната кајгана за кој не ви требаат ниту пари ниту труд

На нашите трпези најчеста намирница се јајцата, барем кога станува за појадокот. Тие заситуваат, полни се со протеини и се здрав избор, а предност е и што можат да се […]

Кулинарство

За добра кајгана важна е само една финта: Толку е едноставна што ќе се изненадите!

Судејќи  според  познатиот кулинарски шеф Ентони Бордеин, ретко кој  денес  подготвува кајгана како  што  треба. Имено, тој  тврди  дека  финтата  е во јајцата.Бордеин вели  дека јајцата пред пржење никако  не […]