Ознака: Крушево

Вести

Во Крушево почнуваат чествувањата за Илинден и за 117-годишнината од Илинденското востание

Крушево денеска на Гумење ги почнува чествувањата за Големиот Илинден и за 117-годишнината од Илинденското востание. Од 19 часот на Гумење е свеченото кревање на знамето на Крушевската Република, а […]

Вести

Владата ќе го слави Илинден со македонски, но и со албански ора и песни

Владата на Република Македонија, националниот празник 2 Август, Илинден ќе го чествува на Мечкин Камен, Крушево. Програмата за чествување на Илинден ќе започне во 10:30 часот со пристигнување на официјалната […]

Вести

Погача, сол и вино- Коњаниците стигнаа во Крушево

Стотина учесници во неколку коњаници денес пристигнаа во Крушево и беа пречекани со погача, сол и вино, а градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски им посака топло добредојде. – „Пристигнаа […]

Сцена

Крушево го одбележува 38. роденден на Тоше, фановите од земјава и странство веќе пристигнаа

Крушево денеска го одбележува 38. роденден на Тоше Проески, на својот сограѓанин, на македонската и балканска музичка ѕвезда, на човекот со огромно срце за помош на секого. Во чест и […]

Uncategorized

Поради снегот, отсечени села и непроодни патишта во делови од Македонија

Снежните врнежи го блокираа сообраќајот на повеќе патишта во Македонија кон повисоките населени места, во сила се забрани за камиони преку повеќе планински превои, а движењето на возилата е отежнато […]

Вести

Крушево се подготвува со ружи да ги пречека маратонците кои ќе трчаат во чест на Тоше

Општина Крушево организирано се подготвува и годинава за заеднички пречек на маратонците кои ќе трчаат во чест на Тоше. Маратонците трчаат од Нова Градишка, Хрватска каде во сообраќајна несреќа на […]