Ознака: на САД

Свет

Метју Палмер, нов специјален претставник на САД за Балканот

Заменик помошникот државен секретар Метју Палмер е новиот специјален претставник на САД за Балканот, соопшти синоќа Стејт департментот. Палмер на 1 септември ќе учествува во работата на Стратешкиот форум на […]

Македонија

Нова амбасадорка во Македонија е Кејт Мари Брнс, потврди Сенатот на САД

На вчерашното гласање кое е објавено на официјлната веб страна на Конгресот Сенатот на САД ја потврди Кејт Мари Брнс за нова амбасадорка во Македонија. Брнс e дипломат од кариера и […]

Македонија

Минатата година рекорден пад на имиџот на САД во Македонија

Споредено со сите други европски земји одобрувањето на водството на САД минатата година најдрастично се намалило во Македонија, покажува истражувањето на “Галуп“. Падот на поддршката на американската политика во Македонија […]

Македонија

Бујар Османи во неколкудневна работна посета на Вашингтон

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи оваа седмица ќе престојува во неколкудневна работна посета на Вашингтон. Во рамките на посетата Османи ќе учествува и на традиционалниот […]

Македонија

Кривичен суд го објави писмото на амбасадорот Џес Бејли

Првиот човек на Кривичен, Иван Џолев веќе објави дека комуницирал со Американската амбасада во Скопје и добил дозвола да го објави писмото од амбасадорот Бејли. Е па, писмото е објавено, […]

Македонија

Саливан на средба кај претседателот Иванов

Во рамките на неколкудневната турнеја низ европските метрополи високиот гостин од САД е во посета на Македонија. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска, вторник, ќе го прими Џон Саливан, […]