Ознака: обвинителство

Вести

Мицкоски бара опозицијата да го предлага јавниот обвинител, за Заев предлозите на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од Будимпешта

Двајцата лидери со спротивставени ставови околу законот и меѓусебни обвинувања за кочење на процесот. Опозицијата прифаќа средба на работните групи доколку нивните забелешки и предлози се прифатат, власта обвинува за […]

Македонија

Кирацовски во Обвинителството на распит за „Рекет“

По пратеничката Фросина Ременски, бизнисмените Силјан Мицевски и Ардијан Амзоски денеска во Обвинителството за организиран криминал и корупција исказ треба да даде и пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски во врска […]

Македонија

Се надевам дека со моите аргументи и мојата изјава ќе ја забрзам истрагата, рече Јанева откако стигна во Обвинителство

Специјалната обвинителка Катица Јанева утрово пристигна во Обвинителството за организиран криминал каде што треба да даде исказ за случајот “Рекет“ во кој осомничени се Бојан Јовановски и Зоран Милески за […]

Македонија

Обвинителката Лиле Стефанова повикана во Обвинителство за сведок во “Рекет“

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Лиле Стефанова била повикана од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, дознава “Пресинг Тв“ и таа во својство на сведок за случајот […]

Црна хроника

Обвинителството изврши увид на местото на синоќешната сообраќајна несреќа, ова се деталите

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес синоќа изврши увид на регионалниот пат Велес– Штип, кај Ново Село, на местото каде се случи тешка сообраќајна несреќа во која едно […]

Македонија

Кривичен му порача на Обвинителството наместо да го напаѓа судот да си погледне во сопствениот “двор“

Судот и судиите работат согласно законските одредби, го почитуваат начелото на еднаквост на оружјата, уставно загарантираните права и слободи и одлучуваат врз основа на доказите и аргументите, а не врз […]

Македонија

Спасовски: Приведени се четворица поранешни министри за земјоделство

МВР во соработка со Обвинителството денеска спроведе акција за приведување на четворица поранешни министри и заменици за земјоделство во врска со истрагата за злупотреба на службена пложба и овластување за […]

Вести Македонија

Груевски ја напуштил Македонија нелегално, утврди истрагата

„Каде точно ја напуштил Македонија засега не се знае. Дефинитивно нема излез на легалните гранични премини. Засега е исклучена одговорноста на тие граничари“.- изјави Љубомир Јовевски – државен јавен обвинител. […]

Вести

Замислете: на 70 обвинители две години биле прислушувани телефоните

Најмалку две години се прислушувале разговорите од фиксните телефони во Јавното обвинителство. Оваа шокантна информација ја кажа државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. Според соопштението кое беше испратено до јавноста со штури […]

Вести

Обвинителството продолжена рака на Заев, отвора истраги по нарачани изјави за луѓе од ВМРО- ДПМНЕ, а премолчува сведоштва за корупција во врвот на власта

Јавното обвинителство се претвори во продолжена рака на партијата на власт, се отвораат истраги, се штанцаат обвиненија и се водат постапки против секој еден кој не е дел од власта. […]

Вести

Обвинителството бара притвор за лицето кое пукаше во Тодоров

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка и бара притвор за лицето кое вчера пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров.– Осомничениот се гони за сторени […]

Вести

Обвинителството презема дејствија за расветлување на настаните

Јавното обвинителство на Република Македонија ја известува јавноста дека будно ги следи настаните. Во текот на вчерашниот ден беа воспоставени и вонредни дежурства, информираат од обвинителство.Надлежните јавни обвинители во континуитет […]