Ознака: Општина

Скопје

ЗАСАДЕНИ СЕ НОВИ ДРВЈА И ЗЕЛЕНИЛО ВО КАРПОШ 3

Општина Карпош засади нови висококвалитетни дрвја и зеленило во рамки на Спортско – рекреативниот центар во ООУ „Лазо Трповски“ во Карпош 3. Покрај пешачката патека се засадија зимзелени садници – […]

Скопје

Општина Центар прославува 44 години постоење

Општина Центар годинава го прославува 44 роденден. По тој повод, во изменети услови, кога целиот свет се справува со опасниот КОВИД 19, активностите годинава се насочени  кон потврдување на дејствувањето […]

Скопје

ПРЕКУ ЛИКОТ НА ЈОРДА, КАРПОШ СЕ ЗАБЛАГОДАРУВА НА СИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ

Јорда Манасиеска, одделенска медицинска сестра, дел од Одделот за респираторни инфективни болести во состав на ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби е прогласена за заслужен граѓанин на […]

Вести

Општина Ѓорче Петров му наплати 380.000 евра отштета на „Трансмет”

Од сметката на компанијата „Трансмет“ во стечај на Сеат Кочан, Општина Ѓорче Петров успеала да наплати 380.000 евра, односно по 4.000 евра за секој ден доцнење на изградбата на новата […]

Избор на уредникот

НАСТАВНИЧКАТА СТЕВАНА КУЗМАНОВСКА НАПАДНАТА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОПШТИНА ЗЕЛЕНИКОВО!?

Нејзините проблеми започнуваат уште во текот на летниот распуст, кога според нејзината изјава, без реално образложение била преместена од работното место од страна на директорката на училиштето “Марко Цепенков“. Решение […]

Вести

Ма идете у пичку материну – Стевчо ги отера новинарите

Стевчо Јакимовски после претресот на неговите станбени објекти вчера, ноќеска бил задржан во полициска станица. Денеска беше изведен пред истражен судија. Доби кривична пријава и како што дознаваме одземен му […]

Избор на уредникот

Куманово стана општина во Северна Македонија – на некој ептен му се брза

Ете и тоа се случи. Куманово е веќе општина во Северна Македонија според извори на интернет. На некој како што може да видите ептен му се брза да го спроведе […]

Вести

Битола успешно ја реализира програмата за работа во 2016 година

Општина Битола успешно ја реализира програмата за работа во 2016 и е подготвена за реализација на проектите планирани за 2017 година бидејќи најголем дел се завршени, изјави градоначалникот Владимир Талески […]