Ознака: паричка

Живот

Ни доаѓаат Стара нова година и Василица- еве што треба да не заборавите да направите

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 13 јануари ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а […]

Вести

Ова ретко кој го знае: Зошто се меси лепче со паричка на Василица?

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и […]

Бавча

Фчерашни: СРЕЌНА ВЕСТ ОД БУДИМПЕШТА, На Груевски му падна паричката

Добри вести ни доаѓаат од главниот град на Унгарија каде што сега живее и пишува книга нашиот експремиер Никола Груевски. Како што јавува нашиот дописник од таму при вечерашното вртење […]

Сцена

Еве на кои познати личности падна паричката

Секој беше во својот дом со најблиските за Бадниковата вечера и кршењето на лепчето со паричка. Откако завршија со вечерата и поделбата на лепчето, најсреќните веднаш се пофалија на Фејсбук со […]