Ознака: пелистер

Сцена

Каролина се одлучи за поинаков продолжен викенд во Македонија, па ја покажа сестрата со која се копии- која од која е поубава

Најпознатата македонска пејачка Каролина Гочева одлично го помина празничниот викенд. Наместо за на плажа, пејачката се одлучи за враќање дома во родната Битола, но и посета на Националниот парк Пелистер […]

Дестинации

Диви коњи трчаат на Пелистер

На профилот на битолчанецот Даниело Божиновски кој објави видео од кое застанува здивот. може да се видат непроценливите и ненадминливи убавини на нашата Македонија, зрачат со слобода и инспирација – […]

Македонија

Спасени четворицата завеани од снег на Пелистер

Освен сообраќајни првиот годинешен снег на Пелистер им направи огромни проблеми и на четири лица кои останаа завеани во битолското село Горно Ореово. За среќа се се заврши добро. Тие […]

Вести

Дојде првиот снег- Утрово вистинска зимска идила на ова туристичко место во Македонија

Врвот на Баба планина, Пелистер утрово под снежна покривка. Оваа фотографија е доказ за зимската идила во Македонија и на едено од најубавите зимски турискички места. Како и што најавуваа […]

Вести

Млад Французин се загуби на Пелистер, пронајден е на полноќ уморен и исплашен

Планинари спасувачи од Дирекцијата за заштита и спасување – Битола успешно ја завршија потрагата по турист од Франција кој вчера залутал низ моликите на планината Баба. Гостинот од Франција на […]

Црна хроника

Пожар на Пелистер

Густ бел чад веќе половина час се издига од Баба Планина, од страната на Преспа, објави битолската телевизија Орбис.Според неофицијални информации до кои дојде ТВ Орбис се работи за пожар […]

Вести

УШТЕ МАЛКУ ОСТАНА: Последните денови на слобода Заев и Верушевски ги користат за состанок во „Пелистер“

Вчера во ресторанот „Пелистер“ се одржа средба помеѓу двајцата криминалци и од народот прогласени кодоши, кои ги уживаат своите последни денови од слободатаДве години, Заев и Верушевски упорно ја тураат […]

Македонски фудбал

Вардар иако побара 500 навивачи, Пелистер дозволи 450

Клубот Вардар побара од Пелистер да дозволи на дерби-мечот да има 500 навивачи, сепак од Пелистер доаѓаат разочарувачки вести кои велат дека поради безбедносни причини трибината може да прими само […]