Ознака: Пожари

Вести

Вонредна состојба во Калифорнија

Гувернерот на Калифорнија, Џери Браун прогласи вонредна состојба во пошироката област на Лос Анџелес, откако  големиот пожар што започна во саботата се приближи до реонот на Бурбенк.Околу илјада пожарникари, со […]

Вести

Три пожари за 10 часа во Крива Паланка

Три пожари за само десетина часа се случиле на подрачјето на Крива Паланка вчера, информираат до Територијалната противпожарна единица, Крива Паланка.-Околу 11 часот е примена првата дојава, за пожар во […]

Политички партии

Македонија гори, а на СДС око не му трепнува- си тераат одмори

Македонија гори, а на СДС око не му трепнува. Си тераат одмори, а од лежалка, под чадор, проблемите и стравот на граѓаните изгледаат помали од зрно песок на морските плажи. […]

Политички партии

Македонија гори а Владата мува не ја лази им порачува на граѓаните да чекаат дожд

Пожари беснеат низ цела Македонија, два региони се во кризна состојба, а Владата како и за пожарите во депониите, така и сега нема слух за апелите на граѓаните кои бараат […]

Вести

Активни два пожари во Прилеп

Општинскиот кризен штаб од Прилеп бара помош во механизација од Дирекција за заштита и спасување и од Владата, како и од локалните јавни претпријатија, зашто еден од двата активни пожари […]

Политички партии

Несериозноста на неспособната владата на Заев ги загрозува животите и здравјето на илјадници граѓани на Република Македонија

СДС со својата неспособност и неажурност дозволи Македонија да стане огромно жариште и да и се случи еколошка катастрофа.Пожарите горат, а владата е инертна и не покажува грижа за граѓаните. […]

Балкан

Пожар во централна Грција, властите денеска предупредуваат за висок ризик од пожари

Од синоќа беснее пожар во шумски регион од областа Евританија, во централна Грција, јави весникот „Катимерини“.Според грчките власти, огнот се појавил од засега непознати причини и се проширил во тешко достапен […]

Вести

Во Британска Колумбија продолжена вонредната состојба за уште 14 денови

Канадските власти во западната провинција Британска Колумбија синоќа донесоа одлука вонредната состојба да биде продолжена за уште две седмици поради 140-те шумски пожари, што предизвикаа евакуација на речиси 45.000 лица.Премиерот […]

Вести

Пожарникарите апелираат да не се палат стрништа и нискостеблеста шума

Според информацијата од Противпожарната единица во Велес во изминатите денови во реонот на велешко избувнале неколку пожари во кои изгореле десетици хектари ниско стеблеста дабова шума во реонот на Богомила […]

Балкан

Пожарите во околината Сплит ги гаснат 384 пожарникари

На подрачјата зафатени од пожарите околу Сплит се разпоредени 384 пожарникари со 102 пожарникарски возила од 21 станица, а до седум часот полетаа три канадери, соопшти Жупанискиот противпожарникарен оперативен центар […]

Вести

ДЗС подготвена да ангажира тимови за брз одговор за гаснење на пожарите

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека ја следи состојбата со пожарите на целата територија на Република Македонија и е подготвена во секој момент доколку има потреба да ангажира тимови […]