Ознака: работници

Вести

Eве колку заработуваат македонските работници во просек

Просечната македонска плата во мај изнесувала 26.390 денари. Податоците ги објави Државниот завод за статистика и тие покажуваат раст од 4,4 отсто во однос на мај минатата година.  Најголемо зголемување […]

Живот

Газдата плаче: „Не можам да си најдам добри работници“ – Фала богу им текна да не ти работат за 200 евра

Мојата другарка има теорија дека сега дефинитивно не е моментот да си заминеме од државата. Со сиот одлив на квалитетен, работоспособен кадар, останати се премалку луѓе во Македонија, а со […]

Занимливости

Плата од 8.000 до 10.000 евра: Австралија повторно бара работници

Австралија повторно станува ветена земја за жителите на Балканот, посебно за оние кои во своите раце имаат инженерска или диплома од областа на медицината, бидејќи врз основа на списоците објавени […]

Занимливости

Google отпуштил 48. вработени поради сексуално вознемирување

Американскиот интернет гигант Google, последните две години, поради сексуално вознемирување, отпуштил 48. вработени, вклучувајќи 13. на висока позиција, напишал генералниот директор на компанијата, Сундар Пичај, во интернет документот упатен на […]

Балкан

Им позајмив пари на работниците оти од платата не им останува ништо!

– Изјави Ѓуро Хорват, Директор и сопственик на Меѓумурје компанија која работи со ѓубре во Хрватска. На работниците им позајмивме 250.000 куни за банките да им ги симнат блокадите. Тој […]

Занимливости

Канада бара работници и нуди голема плата: На листа се 21 работно место , еве кои се најбараните

Многу луѓе размислуваат како на најлесен и проверен начин да заминат во странство и да работат за голема платаКанада одлучи да им пружи прилика на сите и на Фејсбук страницата […]

Вести

Зголемен е бројот на работници во индустријата во првите осум месеци

Бројот на работниците во индустријата во август 2016 година, во однос на август лани бележи намалување за 1,1 проценти, додека во периодот јануари- август 2016 година, во однос на периодот […]