Ознака: супа

Здравје

Еве зошто треба да додадете лушпа од јајце во супата!

За да биде супата побистра и повкусна, применете некои од советите на искусните готвачки За да приготвите што повкусна супа, мора да комбинирате што повеќе видови месо – говедско, телешко […]

Кулинарство

Овој рецепт старите го знаат, а младите мора да го пробаат: Направете си вкусна и здрава супа

Направете летна “старинска“ супа, таа е лек! Состојки: 350 грама компир 50 грама путер 1 главица лук 1 тиквичка 100 грама листови од блитва 1 коцка зеленчукова супа сол и […]

Здравје

Антиканцерогена СУПА ОД БАДЕМ

Пробајте го ова јадење со необичен вкус, карактеристично за Ориентот. Исклучително е лековито, бидејќи спречува развој на рак, односно го блокира растот на „лошите“ деформирани клетки, само мора да се […]

Здравје

Супа која комплетно го чисти црниот дроб и дигестивниот систем – ги исфрла токсините и го зајакнува организмот

Оваа супа е препорачана и од страна на многу лекари. Потребни состојки: – 1/2 репка – 1 голем домат – 2 поголеми моркови – 2 чешниња лук Начин на припрема: […]

Живот

Детокс супа која што ги чисти белите дробови – Кинезите ја користеле против борбата со коронавирусот, а е дел од традиционалната медицина

Кон крајот на претходниот месец имаше над 85 отсто пациенти со коронавирус во Кина, а околу 60 илјади од нив примале лекови од растенија заедно со главните антивирусни лекови, изјавило […]

Кулинарство

Супа од компир со сланина на која нема да можете да ѝ одолеете

Еден од триковите за совршена супа е да додадете кора од пармезан или некое друго квалитетно сирење. Густа супа е идеален спас за вишокот печен компир, а со „мала помош“ […]

Кулинарство

Запишете го овој рецепт: Супа која ќе ви делува како антибиотик

Антибиотик супа идеална во зимските студени денови. Потребни состојки: 1 главица лук, 1 главица кромид, 1-2 коцки за супа, вода по потреба, 1 лажица брашно, 100 мл бело вино, 200 […]