Ознака: терористички напади

Свет

САД одбележуваат 18 години од терористичките напади на 11 септември (ВИДЕО)

Во САД денес ќе бидат одбележани 18 години од терористичките напади на 11 септември 2001 година во Њујорк и Вашингтон. Терористите од Ал-Каеда киднапираа авиони кои потоа удрија во кулите […]

Вести

Германија да биде подготвена за нови терористички напади

Германија треба да биде подготвена за нови терористички напади со оглед на растечкиот број на потенцијални исламистички милитанти, предупреди денеска шефот на германската внатрешна разузнавачка служба, Ханс Георг Масен.Покрај нападите […]

Вести

Продолжена за три месеци вонредната состојба во Турција

Парламентот на Турција ја продолжи за уште три месеци вонредната состојба, што во земјата беше воведена по обидот за пуч на 15 јули минатата година.Вонредната состојба и овозможува на турската […]

Вести

ФБИ предупреди на терористички напади во црквите за Божиќ

ФБИ ги предупреди американските локални власти за ризик од напади во цркви на Божик и деновите околу овој празник. Нападите би можеле да бидат извршени од поддржувачи на Исламска држава, […]

Вести

Германија во страв: Зголемена закана од терористички напади

Германија може да биде цел на терористички напади во секое време, се вели во извештајот на владините безбедноси агенции чии делови пренесува весникот „Билд“.Според информациите доставени до германската Влада во […]

Живот

РЕАГИРАЈТЕ ПРАВИЛНО: Како да преживеете пукање на јавно место?

Последните неколку терористички напади покажаа дека милитантите на Исламската држава и напаѓачите кои убиваат цивили, веќе не се придружуваат кон вообичаените методи и преминуваат на други.Антитерористичката единица на Австралија неодамна […]

Вести

НА ОВА НИКОЈ НЕ ОБРНА ВНИМАНИЕ: Еве зошто Ајфеловата кула гореше по нападот во Ница!

Општа паника и хаос владеат во Франција ден по нападот во Ница, во кој, според последните информации убиени се 84 луѓе.Паниката од Ница кулминираше и во Париз, каде што точно […]

Вести

Дод Ѓерѓи: Во Тирана, Приштина и Скопје набрзо може да има терористички напади

Косовскиот бискуп, имзот Дод Ѓерѓи даде вознемирвачка изјава велејќи дека набрзо можни се терористички напади во Приштина, Скопје и Тирана, како последица на тоа дека некои луѓе се задоени во […]