Ознака: Шар Планина

Вести

Шар Планина прогласена за Национален парк, Осоговски планини за заштитено подрачје

Прогласувањето на Шар Планина и Осоговските Планини за заштитени подрачја, не само што ќе ги исполниме националните, стратешките и меѓународни цели за заштита на природата, бенефит ќе има и државата, […]

Занимливости

Мечки се појавија пред велосипедисти на Шар Планина, погледнете како се спасиле

Овие двајца момци доживеале едно необично искуство на Шар Планина. Имено, додека ги возеле своите велосипеди, на само неколку метри од нив се појавуваат две мечки. Тие им го пресекуваат […]

Вести

Ќе се наежите: Поемотивна изведба на „Распукала Шар Планина“ немате слушнато

Македонските песни се пеат со многу емоции. Но, кога некој има ваков талент, неговата изведба ќе ги разбуди сите ваши сетила. Зарина Првасевда ја испеа „Распукала Шар Планина“, а на […]

Фото

Бизарно: Шар Планина со човечки лик

Деновиве на интернет кружи фотографија од Шар Планина изротирана за 90 степени. Под овој агол планината личи на човечки профил, а периодов бидејќи е популарна Мајка Тереза поради прогласувањето за […]

Црна хроника

Овчар загина на Шар Планина при удар на гром

Од удар на гром синоќа на Шар Планина загина еден овчар, соопшти косовската полиција, а пренесе РТК2.Портпаролот на косовската полиција во Призрен, Хазир Бериша, изјави дека полицијата во овој град […]