Историја

Историја

Два хороскопски знаци ќе пливаат во пари овој јуни! Дали сте еден од нив?

ФОТО: pixabayЈуни 2024 година ќе биде особено поволен месец за Биковите во однос на финансиските приходи. Планетарните влијанија ќе бидат на нивна страна, носејќи можности за […]

Историја

Алжир достави предлог-резолуција до Советот на безбедност на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафах

Катастрофалната ситуација во Појасот Газа претставува закана за регионалниот и меѓународниот мир и безбедност, се наведува во предлог-резолуцијата и се изразува голема загриженост поради „гладот што се шири во Појасот […]

Историја

Јоана Ристеска, Иво Николовски и Стражар-дел од музичката програма на „Во(н) јавниот простор“

Јоана Ристеска, Иво Николовски и Стражар (Мартин Џорлев) се дел од музичката програма на настанот „Во(н) јавниот простор“! што ќе се одржи дворот на студентскиот центар […]

Историја

(ВИДЕО) Кина објави симулирана инвазија на Тајван

Видеото е објавено додека Кина спроведува воени вежби „Заеднички меч-2024А“ околу Тајван. Борбени авиони целосно го опколија Тајван за време на вежбите Источната команда на кинеската Народноослободителна армија, во петокот […]

Историја

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

Со 76 гласа „за“ и шест „против“ Африм Гаши е избран за претседател на Собранието. Со неговиот избор и давањето на свечената заклетва заврши конститутивната седница на Собранието. За новата […]

Историја

Направете Болоњезе сос по рецепт на најпознатиот италијански готвач! Тајната е во една состојка (ВИДЕО)

Болоњезе сос е класика на италијанската кујна, која има своја официјална верзија. Конталдо го збогатил со една состојка и постигнал совршен вкус.Болоњезе сосот потекнува од италијанскиот регион Емилија Ромања и […]

Историја

Годишна изложба на Факултетот за ликовни уметности

Факултетот за ликовни уметности, Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и годинава ќе организира дводневен настан на кој ќе бидат презентирани завршни изложби на студентите од факултетот. На […]

Историја

Очекувам да даде јасна изјава дека го почитува Преспанскиот договор и дека името Северна Македонија ќе го користи секаде

Мицотакис, говорејќи за надворешната политика, се осврна и на односите со нашата земја, посочувајќи дека Атина се стреми кон добри односи, но неопходно е почитување на Договорот од Преспа Грчкиот […]