Занимливости

Занимливости

Изберете карта и откријте што ви носи иднината

Дали сакате да дознаете што носи иднината? Тоа можете да го искористите за своја предност. Внимателно погледнете ги трите карти и изберете ја својата, според интуицијата. Таа ќе ви покаже […]

Занимливости

Зомби семафори за невнимателни пешаци: Гледаат во телефони, наместо каде одат, Тел Авив го направи ова за нив

Тел Авив ги презеде првите чекори за да им помогне на пешачите чие внимание е одвлечено од мобилните телефони, вградувајќи сигнални ЛЕД светилки на пешачките премини. Телавивската општина инсталираше „зомби […]

Занимливости

Лекција за бонтон: Дали треба да се соблечат чевлите кога се оди на гости?

Доаѓате на забава или вечера со пријателите во елегантен фустан и соодветни рафинирани чевли – а на домаќините им е поважен чистиот под отколку вашата модна ревија. Дали навистина треба […]

Занимливости

Ја исклукаа до смрт: Кокошки се здружија и убија лисица на фарма

Кокошки на училишна фарма во североисточна Франција се здружија и убија млада лисица, објави Би-би-си. Лисицата сакала да се нагости со кокошки, но упаднала на фарма каде што имало 3.000 […]

Занимливости

Дете не сакало да ги тргне нозете од седиштето за да седнат други патници, па овој човек му одржа добра лекција

Едно дете ја научи лекцијата на својот живот додека се возело со метро, а работата да биде позабавна и за нас останатите, една патничка успеа тоа да го сними и […]

Занимливости

За влакно избегна сигурна смрт: Паднала под воз, а потоа се случи чудо

Непозната девојка од Индија 2019-та година може да ја прогласи за најсреќна година во својот живот кога на железничка станица за влакно избегна удар од воз. Имено, во еден град […]

Технологија

Безжичните слушалки можат да предизвикаат рак

Опасно за здравјето се смета се што користи електромагнетска енергија на бранови од различен тип. “Bluetooth” функционира на еден облик кој вклучува радиобранови со ниска сила. Светската здравствена организација и […]

Занимливости

Куче херој се врати дома со порака на вратот што ги изненади сопствениците

Луи е куче старо 12 години кое исчезнало од својот дом. Неговото ненадејно заминување од домот ги вознемирило неговите сопственици, но во вечерните часови се покажало дека немале причина за […]

Занимливости

Авион беше принуден да слета откако патничка се сетила дека го заборавила бебето во чекалната

Авион во Саудиска Арабија беше принуден да направи круг и да слета веднаш по полетувањето за Куала Лумпур, откако една од патничките се сетила дека го заборавила бебето во чекалната. […]

Занимливости

Жена добивала заканувачки писма: Кога полицијата дознала кој ги испраќа, сите се шокирале

За да му се одмазди на поранешниот партнер, 69-годишна жена од Хрватска на својата адреса си праќала заканувачки писма и пријавила во полиција дека се од партнерот. Жената од местото […]

Занимливости

„Селфи“ ќе ја чинеше живот: Се приближи до јагуар, па животното ја нападна

Во зоолошка градина во Аризона јагуар нападна жена која ја прескокна заштитната ограда за да направи селфи со животното. Нејзините повреди не се опаси по живот, а инцидентот се случил […]