Занимливости

Дестинации

Искуство за кое ретко кој се одлучува: Како е да се престојува во игло село на Алпите?

Иглу-Дорф, односно игло село, се наоѓа во три земји – Швајцарија, Австрија и Германија. Иако има совршен поглед на Алпите, разбирливо, малку луѓе се одлучуваат за ова искуство. Репортерот на […]

Занимливости

НА 93 ГОДИНИ: Возбудени како тинејџери што избегале за да се земат – Се ожени Баз Олдрин, вториот човек кој стапна на Месечината

Космонаутот и воен пилот Баз Олдрин, вториот човек кој стапна на Месечината во мисијата Аполо 11 во 1969 година, се венча со својата долгогодишна девојка на својот 93. роденден. Олдрин […]

Хороскоп

Месечината на овој знак особено денес ќе му донесе хаос во семејството, еве што ги очекува родените во месец јануари

ОвенПосветете се на вашите деловни планови, особено кога станува збор за состанокот што треба да се одржи во следните десет дена. Меркур вели дека тоа ќе биде исклучително важен состанок […]

Занимливости

Симпатичен гаф на BBC: Водителка трчаше по роботска камера во студио

Водителката Викторија Валентајн на BBC доживеа гаф за време на вклучувањето во живо, а снимката од нејзината „трка“ со камерата ја сподели на Twitter. Необичниот проблем ѝ се случи на […]

Занимливости

Како настанала најпознатата гола фотографија во историјата на тенисот: Сите освен манекенката заработиле од неа

Тогашната студентка по уметност Фиона Батлер, сега Вокер, му позираше на своето поранешно момче. Тој ја продаде фотографијата, но ги задржа авторските права, заработувајќи околу четвртина милион фунти. Таа не […]

Занимливости

Џиновска жаба пронајдена во Австралија, можеби е најголемата во светот

Австралиски чувари на парк веруваат дека наишле на жаба што соборува рекордипо својата големина. Чуварката Кајли Греј на 12 јануари наишла на инвазивната жаба, која му се заканува на австралискиот […]

Технологија

Околу 80% од вработените во Твитер си заминаа откако Маск ја презеде функцијата

Околу 80 отсто од вработените во американската компанија Твитер , која е сопственик на истоимената социјална мрежа, се отпуштени или оставени по сопствена желба откако компанијата ја купи претприемачот Илон Маск , јави телевизијата CBS, цитирана од БТА. Според […]

Занимливости

Хеликоптер слета среде фудбалски меч, навивачите им удрија ќотек на пилотот и патниците

Ваква лудорија немало досега, ама стана хит во светскиот фудбал и циркуов доаѓа од Непал. Играа Авниер Камерун и Валинг јунјатед во Купот на Непал, кога среде полуфинална битка среде […]