Технологија

Технологија

Топ 10 пребарувања на Гугл во 2018 година

Резултатите покажаа дека луѓето ширум светот масовно пребарувале вести за трагедиите во светот, како што се смртта на Ентони Борден, Кејт Спејд и уште неколку други познати личности, но честопати […]

Технологија

Најскапата руска IT компанија го претстави својот прв смартфон

Најскапата руска IT компанија Yandex го претстави својот прв смартфон кој веќе е во продажба. За помош при користење на овој телефон Русите ја имаат асистентката Алиса која е слична […]

Технологија

Самсунг е на врвот на листата на телефони со проблеми и грешки

Моделите на телефони од брендот Самсунг најчесто прикажуваат проблеми и грешки во својата работа помеѓу телефоните они кои користат Андроид оперативен. Ова го покажал извештајот за проблеми и сигурности на […]

Технологија

Ова е новата друштвена мрежа која го освојува светот

И покрај се поголемите проблеми, Фејсбук и натаму е недопирлив на врвот на листата од социјални мрежи со најголем број корисници во светот. Бројот на корисници кои ги има Инстаграм, […]

Технологија

Apple ќе ја намалува цената на новите Ајфони…

Поради помалата побарувачка од очекувањата, Apple на јапонскиот пазар најверојатно ќе ја намалат цената на новиот iPhone XR, а слични намалувања се очекуваат и на останатите пазари. Побарувачката за новите […]

Технологија

Ви пречат рекламите на ЈуТјуб? Воведени нови промени кои нема да ви допаднат

На голем број луѓе им пречат рекламите кои се појавуваат на почетокот на прикажувањето на некое ЈуТјуб видео, поради што оваа видео платформа најави промени кога станува збор за рекламите […]

Технологија

Motorola Оne веќе е на македонскиот пазар. Телефонот пристигна кај нас по цена, пониска од очекуваната

Најновиот смартфон во портфолиото на Motorola официјално пристигна и кај нас. Motorola one веќе е достапен и на македонскиот пазар. Како дел од Android One програмата, motorola one ви го […]

Технологија

Фејсбук ја открива вашата емоционална состојба и нивото на интелигенција

Според ново истражување на Универзитетот Кембриџ, социјалните мрежи откриваат многу повеќе отколку што посакуваме, како на пример, нашата интелигенција, емоционалност и моментната емотивна состојба. Што е тоа што нѐ издава […]

Технологија

Смартфонот со дисплеј на преклопување на „Самсунг“ во продажба од март

Медиумите во Јужна Кореја откриваат интересни детали околу плановите на „Самсунг“ за пуштањето во продажба на смартфонот со дисплеј на преклопување, којшто првпат беше прикажан минатата недела. Уредот ќе се […]

Технологија

Илјадници Швеѓани имаат микрочипови за идентификација

Пред само две децении помислата за вградување микрочипови за идентификација кај обичното население се гледала како футуристичка идеја. Но денес ова станува реалност. Над 4.000 Швеѓани добиле микрочип инпланти кои […]

Технологија

Грешка која може многу да ве чини: Ова сите го правиме на Вибер

Вибер денес стана широко распространета апликација, а ја користат милијарда луѓе во сите краеви на планетата. Но, не е се така сјајно кога станува збор за оваа апликација. Дали знаете […]