ОТКРИЕН РУСКИОТ ПЛАН ЗА ХЕРСОН! ЦЕЛО ВРЕМЕ РАЗВИВАЛЕ ПЕКОЛНА ЗАМКА: Украинците бесни – „Сакаат да направат град на смртта“

Украинскиот функционер Михаило Подољак верува дека Русите ископуваат се што можат во Херсон.

Висок украински функционер, Михаило Подољак, тврди дека Русија поставува мини во Херсон, обвинувајќи ја руската армија дека има намера да го претвори во „град на смртта“ на брегот на реката Днепар планира градот да го претвори во урнатини.

ОТКРИЕН РУСКИОТ ПЛАН ЗА ХЕРСОН! ЦЕЛО ВРЕМЕ РАЗВИВАЛЕ ПЕКОЛНА ЗАМКА: Украинците бесни – „Сакаат да направат град на смртта“

„Руските сили дојдоа, ограбуваа, славеа, убиваа „сведоци“, оставија урнатини и го напуштија Херсон“, рече тој.

Повлекување од Керсон
Претходно министерот за одбрана на Руската Федерација Сергеј Шојгу потврди дека е одобрено повлекувањето на руските војници од градот Керсон. Оваа информација ја пренесе украински „Киев Индипендент“.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу наводно се согласил со предлогот на командантот на здружените сили на руската армија Сергеј Суровкин да се организира одбрана во областа Керсон на левиот брег на Днепар.

„Херсон и соседните населби не можат целосно да се снабдуваат и функционираат. Животите на луѓето се постојано во опасност“, рече тогаш Суровикин.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.